Dlaczego drenaż jest najlepszym sposobem odprowadzenia oczyszczonych ścieków?

Odprowadzanie ścieków to ważna kwestia higieniczna oraz ekologiczna. Tam, gdzie nie dociera kanalizacja sieciowa, potrzebne są inne rozwiązania. Niejednokrotnie są one znacznie prostsze i tańsze od tworzenia ciągów kanalizacyjnych do użytku zbiorowego. Jednym z rozwiązań w dziedzinie odprowadzania oczyszczonych ścieków jest drenaż rozsączający. Jak działa i jakie ma zalety?

Czym jest drenaż rozsączający?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, do których trafiają nieczystości z gospodarstw domowych, skutecznie radzą sobie z neutralizowaniem zanieczyszczeń. Co jednak zrobić z oczyszczonymi ściekami? Nie można ich przecież magazynować w nieskończoność. Nie mogą być też odprowadzane w dowolny sposób – mogłoby to spowodować przedostawanie się zanieczyszczeń do wód gruntowych i niekontrolowanie zanieczyszczenie gruntu.

Problem ten rozwiązano, wykorzystując drenaż rozsączający. O przybliżenie zasady jego działania poprosiliśmy specjalistę z firmy Eko-Bio.

Drenaż rozsączający umożliwia odprowadzanie oczyszczonych ścieków do gruntu w bezpieczny sposób, tak aby zdążyły się one rozłożyć z udziałem bakterii zamieszkujących glebę. Po wytrąceniu osadów frakcja płynna nieczystości jest kierowana do rur drenażowych. Znajdują się w nich niewielkie otwory, przez które ścieki stopniowo przenikają do gruntu. Aby nie doszło do zapchania rur, umieszcza się je w warstwie żwiru lub innego luźnego materiału.

Choć sprawa wydaje się stosunkowo prosta, poprawne wykonanie drenażu rozsączającego wymaga wiedzy i dokładności. Powinno być też poprzedzone badaniami gruntu, ponieważ rura nie może być położona zbyt blisko wód gruntowych i jej ujęć. Sama gleba musi cechować się też odpowiednią przepuszczalnością. Nie są to jednak przeszkody nie do pokonania, co mogą potwierdzić tysiące osób korzystające z tego rozwiązania. Ma ono zdecydowanie więcej zalet niż wad! Jakich? O tym dalej.

Dlaczego warto zdecydować się na drenaż rozsączający?

Do zalet drenażu rozsączającego należy zaliczyć w pierwszej kolejności ogromną wygodę. Nie musimy się martwić regularnym wywozem nieczystości. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to jego odkopanie i oczyszczenie… co dziesięć lat!

Kolejna zaleta odprowadzania oczyszczonych nieczystości przez dren to bezpieczeństwo dla środowiska. Zanieczyszczenia są neutralizowane w gruncie, co czyni z tej metody jedno z najbardziej przyjaznych otoczeniu rozwiązań. Warto jedna pamiętać, że będzie takie pod warunkiem, że instalatorzy będą dysponowali wystarczającą wiedzą i umiejętnościami!

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym jest korzystna także finansowo. Materiały są niezwykle trwałe, zużywają się bardzo powoli. Koszt eksploatacji to zaledwie około 20 zł miesięcznie, a inwestycja zwraca się w ciągu dwóch lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu