Dlaczego warto zdecydować się na kominek kaflowy

Dlaczego warto zdecydować się na kominek kaflowy

Współczesność niesie nam różne nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrzewania pomieszczeń. Coraz rzadziej spotykamy w naszych mieszkaniach tradycyjne piece, w których pali się węglem lub drewnem. Ku naszej wygodzie zastępujemy je ogrzewaniem c.o., elektrycznym albo gazowym. Często instalujemy u siebie ogrzewanie podłogowe, które jest całkowicie niewidoczne. W tej sytuacji określenie „ognisko domowe” staje się już wyłącznie symbolem odnoszącym się do naszego domu jako całości i niemającym już żadnego związku z jego dosłownym pojmowaniem. Jednakże mimo wygody, jaką mamy, stosując nowoczesne formy ogrzewania naszych domostw, drzemie w nas jakaś atawistyczna tęsknota za prawdziwym ogniskiem, za trzaskaniem iskier z płonącego drewna i za dymem wędrującym w górę komina. Widomym znakiem takiej tęsknoty są obecne w wielu domach tradycyjne kominki, w których można rozpalić prawdziwe, a nie tylko symboliczne ognisko domowe.

Kominek jako symbol tradycyjnego ogniska domowego

Oczywiste jest, że w dzisiejszych czasach kominek do ogrzewania, wbrew swej nazwie rzadko kiedy pełni funkcje grzewcze. Jego rola w głównej mierze polega na tym, co sygnalizowaliśmy we wstępie, a więc stworzeniu z naszego domostwa ogniska domowego z prawdziwym, realnym ogniem. Któż z nas nie widział, przynajmniej w telewizji, trzaskających w kominku szczap drewna, sypiących wesołymi iskrami? Czyż nie wywołuje to u nas nastrojowych refleksji? Wrażenia te są szczególnie mocno spotęgowane wtedy, gdy na zewnątrz mamy śnieg i mróz. Czy jest ktoś, kto nie chciałby spędzić Świąt Bożego Narodzenia przy takim kominku?

Dlaczego warto zdecydować się na kominek kaflowy?

Nie każdy ma możliwość zainstalowania u siebie kominka grzewczego, albowiem nie we wszystkich budynkach istnieją przewody kominowe; taka sytuacja ma miejsce najczęściej w stosunkowo nowych blokach mieszkalnych. Jednakże praktycznie w każdym domku jednorodzinnym taka możliwość istnieje.

Jeśli zdecydujemy się na zbudowanie u siebie kominka, to warto pamiętać, że będzie on nie tylko ogrzewał nasze mieszkanie, ale też stanie się jego istotnie rzucającym się w oczy architektonicznym elementem. Musi on zatem zostać tak dobrany, aby odpowiednio komponował się z całością i stanowił ładny element dekoracyjny naszego mieszkania – mówi nam przedstawiciel Zakładu Zduńskiego z Katowic.

Niezwykle ciekawe w swym wyglądzie są kominki kaflowe. Możliwość budowania ich z bogato zdobionych i kolorowych kafli stwarza ich projektantowi niebywałe możliwości, nieosiągalne przy zastosowaniu innych materiałów. Kominek kaflowy z jednej strony nawiązuje do dawnych tradycji, kiedy to na salonach i w gabinetach królowały bogato zdobione piece, a z drugiej strony przepięknie zdobi nasze pomieszczenia. Zdun to co prawda rzadki już dzisiaj zawód, lecz ciągle jeszcze istnieją zakłady, które parają się stawianiem pieców i kominków kaflowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *