panele fotowoltaiczne

Gdzie można zainstalować panele fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością zarówno wśród prywatnych inwestorów, jak i wśród firm. Dzięki zainstalowaniu odpowiednio dobranych pod względem mocy paneli fotowoltaicznych, inwestor ma możliwość osiągnięcia naprawdę dużych korzyści finansowych związanych z produkcją własnej energii elektrycznej ze słońca, i uniezależnieniem się dzięki temu od dostaw z elektrowni. Wymagania dotyczące możliwości zastosowania instalacji fotowoltaicznych nie są zbyt duże i w większości przypadków można z nich bez problemu skorzystać. Trzeba mieć tylko odpowiednią ilość wolnego dobrze nasłonecznionego miejsca do zainstalowania paneli. Gdzie można je umieścić?

Jakie są wymagania do instalacji paneli fotowoltaicznych?

Miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych jest wybierane już na samym początku planowania całej instalacji. Od tego, czy w danej lokalizacji istnieje miejsce, do którego będzie dochodziła odpowiednia ilość promieni słonecznych, zależeć będzie to jak dużą moc paneli fotowoltaicznych będzie trzeba zastosować, żeby spełnić wymagania dotyczące zużywania prądu w danym gospodarstwie domowym lub w danym budynku biurowym. Optymalne miejsce do umieszczenia paneli jest więc wybierane już na etapie projektowania całego systemu. Takie miejsce musi mieć nie tylko dobry dostęp do promieni słonecznych, ale również umieszczone w nim panele słoneczne nie mogą przeszkadzać mieszkańcom gospodarstwa lub pracownikom biura.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy piTERN, jednego z najbardziej doświadczonych i cenionych dostawców instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju: Panele fotowoltaiczne muszą zostać zamontowane na stabilnym podłożu w dobrze nasłonecznionym miejscu. W Polsce najbardziej optymalnym kierunkiem skierowania paneli fotowoltaicznych jest południe. Panele słoneczne powinny być nachylone w tym kierunku pod kątem 30-60 stopni.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynków

W praktyce, zwłaszcza w przypadku domów prywatnych, panele fotowoltaiczne najczęściej są umieszczane na skośnych dachach budynków i domów jednorodzinnych. Oczywiście w przypadku płaskich dachów, optymalny kąt nachylenia paneli można osiągnąć poprzesz zastosowanie specjalnych wysięgników, więc problem ten nie jest zbyt duży. Gorzej jeżeli z powodu zbyt małej ilości docierającego słońca lub zbyt słabej konstrukcji dachu, panele nie mogą być umieszczone na dachu. Wtedy jednak również zazwyczaj można sobie  z takim problemem poradzić.

Umieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu budynków ma wiele zalet. Przede wszystkim nie będą one nikomu przeszkadzały. Dach domu jednorodzinnego jest miejscem, które w zasadzie jest odizolowane od reszty terenu posesji i od reszty domu. Dach oprócz osłony domu nie ma bowiem żadnych większych funkcji użytkowych. Umieszczenie na nim paneli słonecznych pozwala jednak to zmienić i sprawić, ze dach nagle zacznie dla nas zarabiać, albo raczej ograniczać ponoszone przez nas koszty. Atutem dachu jest także jego wysokie położenie i w związku z tym oczywiście lepszy dostęp do promieni słonecznych. Elementami, które mogłyby wpłynąć na zmniejszenie ilości docierających do paneli promieni słońca są rosnące obok domu wysokie drzewa oraz inna zabudowa. W większości przypadków jednak w danej lokalizacji stojące budynki nie mogą mieć różnej wysokości, a tak wysokie i gęste drzewa zdarzają się jednak sporadycznie, tym nie mniej czasami trzeba jednak znaleźć inne miejsce, w którym będą umieszczone panele.

W jakich miejscach mogą być jeszcze umieszczone panele fotowoltaiczne?

Jeżeli z jakiegoś powodu nie ma możliwości umieszczenia paneli fotowoltaicznych na dachu budynku, wtedy trzeba sobie radzić w inny sposób. Panele na szczęście mogą być także zamontowane w innych miejscach. Najczęściej są one umieszczane np. na ogrodzeniu lub bezpośrednio na ziemi.  W tym drugim przypadku jednak wiążę się to oczywiście ze zmniejszeniem strefy użytkowej terenu posesji. Czasami panele słoneczne są także umieszczane na ścianach budynku. Tu także jednak są pewne ograniczenia. Umieszczenie paneli fotowoltaicznych zbyt nisko sprawi, że mogą być one nieco zacienione w godzinach rannych i wieczornych, co oczywiście będzie miało również wpływ na wydajność całej instalacji. Instalacje naziemne muszą więc być odpowiednio podniesione, najczęściej wystarczy to zrobić na wysokość 1,5-2,5 metra. To pozwala na uzyskanie lepszego dostępu do promieni słonecznych i jednocześnie sprawia, że odzyskuje się nieco wolnego miejsca na działce.

Regulamin korzystania z serwisu