Instalacja elektryczna

Instalacje elektryczne niezbędne w każdym domu

Każdy obiekt wymaga odpowiednio wykonanej instalacji elektrycznej. Dotyczy to zarówno domów, jak i mieszkań. Kwestia ta wpływa między innymi na komfort dziennego wykorzystania urządzeń elektrycznych, ale także na bezpieczeństwo domowników. Warto pamiętać, że każda instalacja elektryczna składa się z elementów, które należy dostosować do konkretnego przeznaczenia.

Instalacja elektryczna — podstawa budynków mieszkalnych

Budowa nowego domu to proces, podczas którego należy uwzględnić wiele istotnych kwestii. Jednym z bardzo ważnych elementów jest właściwie dopasowana oraz poprowadzona instalacja elektryczna, od której zależy właściwe funkcjonowanie sprzętu znajdującego się w budynku.

Właściwe dopasowanie instalacji elektrycznej jest kluczowe na etapie budowy domu lub przeprowadzania generalnego remontu. Jej nieprawidłowe ułożenie decyduje o tym, że nie tylko będzie źle pracować, ale może być również sporym zagrożeniem dla domowników – podkreśla specjalista z firmy DOMBUDEX.

Z jakich elementów składa się instalacja elektryczna w domu?

Instalacja elektryczna składa się z elementów, które łączą się ze sobą przewodami. Każdy obwód działa dzięki specjalnej aparaturze sterująco-zabezpieczającej. Do podstawowych elementów instalacji elektrycznej zalicza się między innymi takie komponenty jak:

  • rozdzielnica główna,
  • ochrona instalacji,
  • przewody elektryczne,
  • gniazdka wtykowe oraz włączniki światła.

Rozdzielnicę główną określa się również jako tablicę rozdzielacza. Odpowiada ona za właściwe funkcjonowanie całego układu elektrycznego. Znajduje się w nim część sterująca oraz zabezpieczająca. Najczęściej ten element instalacji elektrycznej montuje się w holu domu lub garażu stanowiącym integralną część z budynkiem. Ważne jest, aby zapewnić do niego łatwy dostęp, dlatego często montuje się go na wysokości wzroku dorosłego człowieka. Rozmiar tego elementu zależy od stopnia skomplikowania instalacji. Warto zdecydować się na większy model, który pozwoli na ewentualnie rozbudowanie systemu, ale również na naprawę ewentualnych uszkodzeń

W skład ochrony instalacji elektrycznej domu wchodzą wyłączniki nadprądowe oraz różnicowo-prądowe. W przypadku nieprawidłowości, spowodowanych np. zbyt dużym obciążeniem sieci lub korzystaniem z wadliwego sprzętu elektrycznego działają na zasadzie automatu odcinającego zasilanie.

Niezależnie od budynku bardzo ważne są przewody elektryczne. Przekrój każdego z nich zależy przede wszystkim od obwodu, w jakim działa oraz obciążenia, jakiemu będzie poddawany. W budynkach jednorodzinnych stosuje się najczęściej przewody o średnicy od 1,5 do 2,5 milimetrów.

Ostatnim elementem instalacji elektrycznej są gniazdka wtykowe oraz włączniki światła. Jedną z najważniejszych kwestii w ich przypadku jest prawidłowy montaż. Gniazdka w pokojach umieszcza się najczęściej na wysokości od 30 do 40 centymetrów od podłogi, a w przypadku kuchni czy łazienki na wysokości przynajmniej 1 metra. Poprawne zlokalizowanie gniazdek oraz włączników wpływa na ich funkcjonalność.

Regulamin korzystania z serwisu