Inteligentny budynek, czyli jaki?

Inteligentny budynek, czyli jaki?

Inteligentne budynki to rozwiązania, z których szczególnie wiele korzyści odnoszą zarządcy biurowców, fabryk oraz instytucji publicznych. Inteligentne budynki wywodzą się z projektów inteligentnych domów. Co to tak naprawdę oznacza i jakie zalety wynikają z korzystania z tego typu budynków? Oto wszystko, co warto wiedzieć o funkcjonowaniu inteligentnych obiektów.

Czym wyróżnia się inteligentny budynek?

W powszechnym mniemaniu inteligentny budynek „myśli” za człowieka. To skojarzenie nie jest zupełnie mylne, ale też nie oddaje istoty rzeczy. O to, czym jest inteligentny budynek, zapytajmy więc specjalistę – przedstawiciela firmy Klimatyka, która specjalizuje się w tworzeniu tego typu systemów.

Działanie tzw. inteligentnych budynków opiera się na zaawansowanych systemach automatyki w technologii Building Management System. Umożliwia ona zarządzanie tak kluczowymi elementami budynku, jak zabezpieczenia przeciwpożarowe, alarmy czy łączność teleinformatyczna. W inteligentnym budynku systemy te są silnie zautomatyzowane i zaprogramowane tak, aby jak najlepiej odpowiadać potrzebom danego miejsca.

Inteligentne budynki powstają coraz częściej i wciąż trwają prace nad tym, aby automatyzować kolejne ich elementy. Komu jest to potrzebne i jakie korzyści przynosi?

Zalety inteligentnego budynku

Z wyposażenia budynku w inteligentne systemy zarządzania najwięcej korzyści mają duże kompleksy przemysłowe oraz biurowce. W takich warunkach bezpieczeństwo odgrywa bardzo dużą rolę. Nawet niewielki pożar albo wyciek gazu może stanowić poważne zagrożenie dla pracowników i wiązać się z ogromnymi stratami. Automatyka budynku podnosi bezpieczeństwo i komfort pracy, a także usprawnia ją, czyniąc działania w obiekcie bardziej przewidywalnymi i wymagającymi mniej obsługi ze strony człowieka. To z kolei obniża koszty prowadzenia działalności.

Inteligentne budynki nie tylko dbają o bezpieczeństwo, ale też mogą np. kontrolować zużycie energii, sterując urządzeniami elektrycznymi. W fabrykach pozwalają monitorować stan urządzeń i instalacji, co daje większą kontrolę i pełne rozeznanie w efektach pracy maszyn. To z kolei pozwala racjonalnie nimi zarządzać i w pełni wykorzystywać ich możliwości, a także szybko diagnozować usterki.

W przypadku biurowców inteligentne budynki mogą zarządzać np. klimatyzacją czy dostępem do pomieszczeń. Zapewnia to bezpieczeństwo, optymalne warunki pracy i ekonomiczne korzystanie z obiektu.

Inteligentne systemy zarządzania budynkiem może nie myślą za nas, ale z pewnością zdejmują z nas wiele obowiązków lub znacznie je upraszczają. Przynoszą oszczędności, usprawniają pracę i podnoszą bezpieczeństwo. Należy się spodziewać, że w następnych latach technologie te będą rozwijane i obejmą kolejne dziedziny życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *