Jak dobrać worek do odkurzacza?

Odkurzacze workowe to od wielu już lat cieszący się największą popularnością wariant tego typu maszyn czyszczących. Nawet najdroższy i najlepszy model nie spełni jednak naszych oczekiwań, jeśli wyposażymy go w nieodpowiedni worek. Dlatego też dobór tego ostatniego jest sprawą bardzo istotną, choć przez wiele osób niesłusznie lekceważoną. Na co więc należy zwrócić uwagę, szukając optymalnego worka do odkurzacza?

 

W komplet wymiennych worków warto zaopatrzyć się już na etapie zakupu samego urządzenia. Kompetentny sprzedawca z pewnością dopasuje kompatybilne rozwiązanie. Do profesjonalisty zawsze też warto zwrócić się w sytuacji, gdy stoimy przed koniecznością uzupełnienia stanu worków, ale nie mamy zielonego pojęcia, którą z wielu dostępnych na rynku opcji należy wybrać. Na fachową pomoc w tej sprawie możemy liczyć chociażby w przypadku wyspecjalizowanego w artykułach do sprzątania serwisu HurtowniaChemiczna.com.

Właściwy model

Poproszeni zostaniemy najprawdopodobniej o podanie dokładnej nazwy modelu naszego odkurzacza. Jest ona umieszczona na jego opakowaniu oraz w instrukcji obsługi, ale jeśli zdążyliśmy się pozbyć jednego lub drugiego – albo gdy np. potrzebujemy worka do odkurzacza zastanego w wynajmowanym mieszkaniu – potrzebne informacje znajdziemy też na tabliczce znamionowej samego urządzenia. Powinna się znajdować po jego spodniej stronie. W przypadku ewentualnych trudności z odnalezieniem alfanumerycznego kodu serwisowego warto zrobić telefonem zdjęcie całej tabliczki i pokazać je ekspertowi, który na tej podstawie bez trudu powinien dobrać właściwy worek.

Sprytne porównanie

Na wszelki wypadek dobrze jest rozpocząć poszukiwania worków do odkurzacza, zanim skończą się te z zestawu zakupionego wraz z urządzeniem. Dzięki temu, jeśli zostanie choć jeden, będziemy mogli porównać go z tym nowo nabytym i upewnić się, że zgadzają się chociażby wymiary czy sposób mocowania wewnątrz maszyny.

Papier

Warto wspomnieć jeszcze o fakcie, że te same modele worków mogą występować w różnych wariantach, jeśli chodzi o materiał wykonania. Do wyboru mamy jednorazowe worki papierowe oraz worki tekstylne, nadające się do wielokrotnego użytku. Te pierwsze wyrzucamy po prostu w momencie zapełnienia, co ceni sobie wiele osób. Gorzej, jeśli wskutek zamoczenia czy uszkodzenia mechanicznego (np. po wciągnięciu przez odkurzacz ostrego przedmiotu) worek ulegnie rozerwaniu. Czeka nas wówczas, delikatnie rzecz ujmując, bardzo dużo sprzątania…

Flizelina

Znacznie wytrzymalsze są worki włókninowe (flizelinowe), które po zapełnieniu należy wytrzepać – co niestety nie wszyscy lubią – by móc z nich korzystać ponownie. Trzeba sobie przy tym zdawać sprawę, że takich worków nie można używać w nieskończoność. Po pewnym czasie bowiem zapychają się zabrudzeniami i ograniczają moc ssania odkurzacza, w skrajnych przypadkach doprowadzając do jego przegrzania.

Syntetyczne mikrowłókna

Największą trwałością cechują się worki syntetyczne, które można nawet prać w pralce, a także stosować w zbierających resztki gruzu odkurzaczach budowlanych. Ich dodatkową zaletą jest zatrzymywanie wewnątrz drobin pyłu i alergenów, co z jednej strony pozwala utrzymać wyższą jakość powietrza w sprzątanym pomieszczeniu, a z drugiej – chroni przed zanieczyszczeniem podzespoły samej maszyny, w efekcie przedłużając ich żywotność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu