Panele fotowoltaiczne

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę?

Chcąc obniżyć rachunki za pobór energii, warto zastanowić się nad panelami fotowoltaicznymi. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnego korzystania z elektryczności. Zyskuje się również niezależność od dostawców oraz odporność na nowe podatki od energii, co przekłada się na stałą opłatę za korzystanie z prądu. Dzięki nowym programom zachęcającym do montażu instalacji fotowoltaicznej koszt inwestycji będzie mniejszy, co pozwoli szybciej cieszyć się z niższych rachunków.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne czerpią energię z promieni słonecznych. Kiedy docierają one do specjalnej płyty na dachu budynku, wytwarzają prąd stały, który przekazywany do falownika, a jego zadaniem jest zamiana stałego napięcia na prąd zmienny.

Gospodarstwa domowe korzystają więc z energii wyprodukowanej przez te urządzenia, a nadwyżka jest oddawana do elektrowni, która stanowi swoisty magazyn dla utworzonego prądu. – opowiada pracownik firmy ManuFaktura.

Używanie paneli słonecznych pozwoli na zmniejszenie rachunków za korzystanie z prądu nawet o 90%. Płacić będzie się jedynie tzw. opłaty stałe, czyli za fakt przyłączenia budynku do infrastruktury sieci energetycznej. W ten sposób uniezależnia się od podwyżek opłat zmiennych. Koszt energii pozostaje na niemal niezmiennym poziomie.

Czy założenie fotowoltaiki jest drogie?

Nie można jednoznacznie określić kosztu założenia paneli fotowoltaicznych. Wpływ na to ma kilka czynników. Podstawowym z nich jest średnie miesięczne zapotrzebowanie gospodarstwa na energię. Użytkownicy korzystający z większej ilości prądu, muszą się liczyć z wyższym początkowym wydatkiem niż gospodarstwa zużywające mniej energii.

Znaczenie ma również lokalizacja, w której instalacja ma zostać zamontowana. W mniej nasłonecznionych miejscach będzie trudniej uzyskać satysfakcjonującą ilość prądu, przez co należy skorzystać z większej liczby paneli lub zastosować inną technikę ich montażu. Czynnikiem wpływającym na cenę jest również pokrycie dachowe. Niektóre materiały wymagają większego nakładu pracy, a co za tym idzie podwyższa się koszt instalacji.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę?

W Internecie istnieją kalkulatory fotowoltaiczne, które pozwalają w prosty i szybki sposób obliczyć zalecaną moc i powierzchnię modułów w metrach kwadratowych potrzebnych, by cieszyć się z niższych rachunków za prąd. Jedyną wartością, jaką trzeba znać jest miesięczny koszt energii, a ten można go znaleźć na rachunku. Trzeba jednak zwrócić uwagę na okres rozliczeniowy. Zdarza się, że opłaty są pobierane raz na dwa miesiące, dlatego wtedy widoczną kwotę trzeba podzielić.

Przykładowo, jeżeli gospodarstwo domowe co miesiąc płaci około 100 zł, kalkulator bardzo szybko policzy roczny koszt energii elektrycznej, moc potrzebną do zaspokojenia potrzeb energetycznych oraz wymaganą moc instalacji wyrażonej w kilowatogodzinach. Oprócz podstawowych danych pojawi się również wyliczenie dla modułów 330W. Dla przedstawionego przykładu będzie to 6 modułów o łącznej powierzchni 11 metrów kwadratowych.

Regulamin korzystania z serwisu