system kominowy

Jaki system kominowy wybrać?

System kominowy, który jest w pełni sprawny i dobrany do rodzaju budynku i sposobu ogrzewania jest niezbędny, by dom był bezpieczny i wygodny. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem typu tej instalacji, masz do wyboru kilka opcji. Warto dobrze zaplanować jej konstrukcję, ponieważ prawidłowe odprowadzanie spalin jest kwestią bardzo istotną w każdym obiekcie. Jaki system kominowy warto wybrać? Oto najważniejsze zasady.

Każde urządzanie służące do ogrzewania budynku musi być wyposażone w komin, który odprowadzi produkty spalania na zewnątrz obiektu. Prawidłowe działanie systemu jest niezbędne dla bezpieczeństwa osób przebywających wewnątrz budynku. Dlatego w kominie nie może być nieszczelności, a ciąg wsteczny, który może wynikać z nieprawidłowej konstrukcji przewodu kominowego, stanowi poważny problem. Dlatego warto dobrze zaplanować, jaki rodzaj instalacji tego typu zastosujesz w swoim budynku.

Kominy murowane

Jest to najbardziej tradycyjny sposób konstruowania przewodów kominowych. Jak tłumaczy specjalista z firmy HYDRO-SAN z Kamienia Pomorskiego, tego typu kominy buduje się przeważnie z cegły ceramicznej, która stanowi obudowę dla wielu przewodów. Za ich pomocą, przy zastosowaniu jednego komina, mogą być usuwane z budynku w tym samym czasie spaliny z kotłów grzewczych, piecyków gazowych ogrzewających wodę i kominków. Komin murowany zawiera także przewody wentylacyjne zapewniające prawidłową wymianę powietrza w obiekcie.

Obecnie takie kominy są coraz rzadziej stosowane. Rezygnuje się z nich na rzecz konstrukcji z prefabrykatów lub stali, ponieważ są łatwiejsze i szybsze w montażu. Wadą kominów murowanych jest również wykruszanie się w nich cegieł pod wpływem wilgoci.

Kominy ceramiczne

Kolejnym rodzajem są kominy ceramiczne. Taki produkt jest wykonany z prefabrykatu i jest sprzedawany w zestawie, z którego składa się właściwy system kominowy. W skład zestawu wchodzą wewnętrzny wkład, zewnętrzna obudowa oraz izolacja termiczna, którą umieszcza się pomiędzy tymi dwiema częściami.

Przeważnie takie kominy są wielokanałowe, co pozwala na odprowadzanie wielu rodzajów spalin jednocześnie. Co istotne z punktu widzenia użytkownika, taki rodzaj kominów jest przeważnie objęty długoletnią gwarancją producenta.

Kominy stalowe

Kominy stalowe kupuje się jako gotowy produkt, który podobnie jak jego odpowiednik ceramiczny ma budowę warstwową. Pełną szczelność pozwalają uzyskać połączenia kielichowe. Niektóre kominy występują w wersjach kwasoodpornych.

Tego rodzaju kominy są odporne na działanie wody i warunków atmosferycznych, ponieważ zastosowana stal ma właściwości antykorozyjne. To popularny rodzaj produktów, spotykany w wielu domach prywatnych i budynkach publicznych.

Regulamin korzystania z serwisu