Oświetlenie architektoniczne

Jakie oświetlenie określamy mianem architektonicznego?

Odpowiedni dobór oświetlenia ma niebagatelne znaczenie. Za pomocą właściwie rozmieszczonych lamp zapewnimy sobie nie tylko źródło świata po zmroku, ale również wyjątkowy efekt. Podwójną rolę spełnia przede wszystkim oświetlenie architektoniczne – które jest zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne. Choć zazwyczaj wykorzystuje się je do oświetlania budynków o historycznym znaczeniu, coraz częściej znajduje zastosowanie także w obiektach prywatnych.

Oświetlenie architektoniczne ma na celu przede wszystkim podkreślenie wyjątkowych cech architektonicznych budynku oraz otaczającej go przestrzeni. Spełnia rolę użytkową, oświetlając drogę po zmroku. Jednak dzięki ustawieniu wpływa również na postrzeganie obiektu – doświetlenie niektórych elementów i zaciemnienie innych daje wrażenie tajemniczości, poczucia bezpieczeństwa i zwiększa atrakcyjność budynku. Metody wykorzystywane w oświetleniu architektonicznym służące podkreśleniu wyjątkowego charakteru obiektu można wykorzystać również we wnętrzu własnego domu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by w taki sam sposób oświetlić fasadę budynku lub ogród – dzięki temu z pewnością uzyskamy niepowtarzalny efekt.

Czym jest oświetlenie architektoniczne?

Podstawowym zadaniem oświetlenia architektonicznego jest podkreślenie szczegółów, które nie są widoczne w świetle dnia. Dzięki oświetleniu możliwe jest wykreowanie zupełnie nowej przestrzeni – mówi specjalista ze sklepu z oświetleniem Światło-CienieW przypadku oświetlenia zewnętrznego najważniejszym zadaniem jest oświetlanie drogi i stworzenie bezpiecznej przestrzeni do poruszania się. Dodatkowym aspektem jest ożywienie budynku i nadanie mu tajemniczego charakteru, dzięki któremu odwiedzający będą mieli ochotę zobaczyć go również za dnia.

Gra świateł ma za zadanie podkreślać architekturę, bryłę budynku, ciekawe detale architektoniczne, a także tworzyć spójną przestrzeń z otaczającą przyrodą. To doskonały sposób na podkreślenie nie tylko wyjątkowych budynków o historycznym charakterze. Zewnętrzne oświetlenie architektoniczne można wykorzystać również do wyeksponowania hotelu, restauracji lub innego punktu turystycznego, handlowego lub usługowego. Ciekawy design budynku także po zmroku z pewnością nie umknie uwadze potencjalnych klientów.

Oświetlenie architektoniczne wykorzystuje się również wewnątrz salonów sprzedaży, pasaży handlowych, salach wystawowych czy obiektach sakralnych. Oświetlenie wewnętrzne powinno podkreślać prestiż miejsca i nadawać mu ekskluzywny charakter. Oprawy architektoniczne wykorzystuje się również do podkreślenia wyjątkowych elementów wnętrza, na przykład dzieł sztuki, luster lub kolumn.

Czym powinno charakteryzować się oświetlenie architektoniczne?

Zewnętrzne oświetlenie architektoniczne powinno być przede wszystkim odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz uszkodzeń mechanicznych. Z tego względu ważna jest szczelność oprawy oraz zastosowanie odpowiednich żarówek. W oświetleniu architektonicznym lepiej sprawdzą się technologia LED, która jest nie tylko bardziej odporna, ale również energooszczędna. To ważne, jeśli światło ma palić się przez całą noc – ledy mogą zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 70%. Oświetlenie wewnętrzne nie musi spełniać rygorystycznych wymogów wytrzymałościowych, chyba że zdecydujemy się na zamontowanie oświetlenia w podłodze. W przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienki, sauny czy baseny konieczne będzie zastosowanie opraw o podwyższonej klasie szczelności. We wnętrzach budynków również lepiej sprawdzi się oświetlenie ledowe.

Możliwości zastosowania oświetlenia architektonicznego

W zależności od skierowania światła możemy osiągnąć inne rezultaty. Oświetlenie może podkreślać wyjątkowe detale, a także ukrywać miejsca mniej ciekawe. Za pomocą gry światłem i cieniem można uzyskać efekt tajemniczości i niedopowiedzenia. Iluminacje zewnętrzne mogą oświetlać drogę prowadzącą do domu lub garażu, a także tworzyć wyjątkowy klimat w ogrodzie. We wnętrzu za pomocą odpowiednio rozmieszczonego oświetlenia można uzyskać efekt optycznego powiększenia pomieszczeń – światło skierowane w stronę sufitu podwyższy pokój, a oświetlenie dłuższej ściany sprawi, że wąski korytarz będzie wyglądał na szerszy. Punktowe światło jest również doskonałe do oświetlenia nietypowej ściany o wyjątkowej teksturze, obrazów czy rzeźb. Nie musimy ograniczać się do światła białego o ciepłej lub zimnej kolorystyce – równie dobrze możemy wykorzystać dowolny kolor z palety barw. To, w jaki sposób wykorzystamy oświetlenie architektoniczne zależy tylko od naszej wyobraźni.

Regulamin korzystania z serwisu