Szambo przydomowe

Jakie są koszty budowy oczyszczalni biologicznej?

Zdarza się, że nie ma możliwości włączenia domu do sieci kanalizacyjnej. W takich przypadkach niektórzy korzystają z szamba. Takie rozwiązanie niesie ze sobą jednak różnego rodzaju niedogodności: obsługa bezodpływowego zbiornika jest nie tylko uciążliwa i czasochłonna, ale wiąże się też z dużymi kosztami. Atrakcyjną alternatywą może być biologiczna oczyszczalnia ścieków. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa ten system, i jakie są koszty jego budowy.

Oczyszczalnia biologiczna – budowa i sposób działania

Oczyszczalnia biologiczna przypomina swoim wyglądem duży zbiornik. Wnętrze zbiornika podzielone jest na trzy komory. Do pierwszej z nich trafiają zanieczyszczenia bytowe pochodzące z domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, które następnie poddawane są oczyszczaniu beztlenowemu. W tym procesie następuje oddzielenie tłuszczów i zanieczyszczeń stałych od wody. W kolejnym etapie oczyszczania ścieki przedostają się do komory oczyszczania tlenowego, w której zachodzi dalszy rozkład zanieczyszczeń. Proces ten zachodzi pod wpływem tlenu, który dopływa poprzez dyfuzor napowietrzający, wspierany przez sterownik i kompresor dozowania powietrza. W kolejnej fazie woda trafia do komory klarowania, natomiast osad wraca do pierwszej komory oczyszczalni.

Ile kosztuje budowa oczyszczalni biologicznej?

Koszt budowy oczyszczalni biologicznej o pojemności 2500 litrów, wraz z materiałami pomocniczymi (drenaż, kruszywa, koparki, studnia chłonna) to ok. 12 – 13 tysięcy złotych. W przypadku oczyszczalni 8000 litrów koszt uwzględniający materiały pomocnicze sięga około 25 tysięcy złotych.

Oczyszczalnia vs szambo

Warto zaznaczyć, że choć koszty budowy oczyszczalni biologicznej są wyższe niż w przypadku tradycyjnego szamba, to poniesione wydatki szybko się zwracają. Oczyszczalnia biologiczna nie wymaga częstego zamawiania wozu asenizacyjnego. Jej atutem jest także bezobsługowość. Szacuje się, że miesięczny koszt utrzymania takiego systemu wynosi około 20 tysięcy złotych.

Oczyszczalnia biologiczna – czynniki wpływające na koszty inwestycji

Jeśli zdecydujesz się na oczyszczalnię biologiczną, musisz rozważyć kilka czynników, które będą miały wpływ na koszt inwestycji. Należy oszacować ilość wody zużywanej w danym gospodarstwie domowym. W kalkulacji trzeba uwzględnić nie tylko rzeczywiste zużycie wody na jednego mieszkańca, ale także takie czynności, jak: pranie, prasowanie oraz zmywanie. Kolejnym czynnikiem jest wielkość powierzchni, którą możesz przeznaczyć na budowę oczyszczalni, oraz zgodność z obowiązującymi, dość rygorystycznymi przepisami prawa.

Niezbędne materiały

Warto wiedzieć, że realizacja inwestycji wymaga zastosowania różnego rodzaju materiałów pomocniczych. Pracownik firmy Bioeden precyzuje: Wykorzystuje się rury drenażowe, kruszywo płukane, geowłókninę, piach bez kamieni, a także rury kanalizacyjne, kolanka, redukcje i trójniki. Do przeprowadzenia prac niezbędne jest też użycie koparko-ładowarki lub minikoparki.

Planując budowę oczyszczalni, najlepiej korzystać z usług firm świadczących kompleksowe usługi w tym zakresie. Fachowcy doradzą Ci w wyborze optymalnego rozwiązania, wykonają projekt i zajmą się montażem oczyszczalni.

Regulamin korzystania z serwisu