System ochrony obwodowej

Kable sensoryczne i ich rola w systemach ochrony obwodowej

Ochrona mienia jest bardzo istotna i wie o tym każdy, kto decyduje się na wdrożenie profesjonalnego systemu ochrony obwodowej. Bardzo skutecznym, a przy tym dyskretnym rozwiązaniem, jest zastosowanie specjalnych kabli sensorycznych, czyli urządzeń, które w sposób inteligentny zabezpieczają teren przed wejściem osób nieuprawnionych. Jaka jest charakterystyka tych elementów?

W jaki sposób działają kable sensoryczne?

Te niewidoczne, ale bardzo efektywne wyroby montuje się na przykład pod ziemią. Wrażliwość kabli sensorycznych, o ile są to elementy od zaufanego dostawcy, jest duża, zatem poziom ochrony jest co najmniej satysfakcjonujący.

Jaka jest zasada działania kabli? Jednostka centralna rejestruje wszelkie potencjalne zmiany ładunku w kablu sensorycznym i odbiera je jako próbę przekroczenia granicy terenu przez osobę trzecią. Jeśli w wyniku wibracji lub odkształceń doszło do szybkiego wygenerowania sygnału elektrycznego, uruchamia się alarm. Zatem zauważany jest każdy niepożądany na danej działce ruch.

Dobrze dobrane, wysokiej klasy systemy kabli sensorycznych zapewniają bardzo dokładną detekcję w różnych warunkach atmosferycznych. Ochrona obowiązuje więc przez cały rok.

Zastosowanie kabli sensorycznych

Nowatorskie systemy ochrony obwodowej dzielą się na systemy naziemne i podziemne (zakopywane). Te pierwsze mocuje się na ogrodzeniach, a całość składa się z kabli połączonych ze sobą specjalistycznymi czujkami. Każdorazowe naprężenie kabla generuje impulsy wzmacniane mechanicznie masą detektora.

Z kolei podziemne kable sensoryczne – jak sama nazwa wskazuje – umieszcza się pod ziemią. Kabel reaguje na zwiększony nacisk na grunt po wejściu intruza na linię ochrony perymetrycznej.

Wszystkie te systemy wykorzystuje się do częściowej lub całkowitej ochrony mienia prywatnego i biznesowego.

Dlaczego warto?

Kable sensoryczne, niezależnie od tego, czy są wykorzystywane w systemie nadziemnym, czy podziemnym, zapewniają optymalny poziom zabezpieczenia terenu przed niepożądanym działaniem nieuprawnionych osób.

Co więcej, te najbardziej zaawansowane rozwiązania są w stanie odróżniać wtargnięcie zwierzęcia od ingerencji człowieka, co jest bardzo istotne, bo w wielu tradycyjnych systemach takie pomyłki zdarzają się dość często – tłumaczy specjalista z firmy ATLine.

Dużą popularnością wśród klientów cieszą się zakopywane kable sensoryczne – ich największą zaletą jest to, że są one praktycznie niewidoczne i niewykrywalne przez potencjalnego intruza. Jednak napłotowe konstrukcje ochrony odwodowej również sprawdzają się w wielu sytuacjach.

Oba systemy mają zatem swoje zalety i wybór określonej opcji zależy tak naprawdę od jednostkowych oczekiwań zamawiającego. 

Regulamin korzystania z serwisu