Kiedy i dlaczego warto zainstalować pompę ciepła

Rosnąca świadomość na temat oszczędnego eksploatowania domów oraz ochrony środowiska skłania nas do poszukiwania nowych rozwiązań z zakresu produkcji energii cieplnej. Jednym z ostatnich hitów w tej kategorii są tak zwane pompy ciepła – urządzenia wykorzystujące energię odnawialną pochodzącą z wód, gruntu i powietrza. Dlaczego takie rozwiązanie się opłaca i kiedy warto rozważyć jego zastosowanie?

Czym jest pompa ciepła?

To, co odróżnia pompę ciepła od tradycyjnego kotła grzewczego, jest fakt, że urządzenie to nie wytwarza energii cieplnej, lecz – zgodnie ze swą nazwą – „przepompowuje” ją z konkretnego źródła do odbiorników w domu. Jak to działa? W dużym skrócie zasada działania przypomina działanie lodówki.

Do pompy podłączone są dwa obiegi, nazywane źródłem dolnym oraz źródłem górnym – wyjaśnia specjalista YogiCoŹródło dolne to wymiennik ciepła pod postacią systemu rur, wypełnionych niezamarzającym płynem i umieszczonych w gruncie, w zbiorniku wodnym lub wystawionych na powietrze. Źródło górne to z kolei instalacja grzewcza w naszym domu. Zadaniem pompy jest schładzanie płynu w źródle dolnym do takiej temperatury, by przepływając przez wymiennik mógł on ogrzewać się od otoczenia. Następnie pompa zwiększa ciśnienie płynu i odbiera zgromadzone w nim ciepło, które zostaje przekazane do źródła górnego. Cykl zaczyna się od początku, dzięki czemu można pobrać odpowiednią ilość energii do ogrzania domu.

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?

Za wykorzystaniem pompy ciepła do ogrzewania domu stoją dwa mocne atuty takiego rozwiązania – jego ekologiczność oraz ekonomiczność. Energia cieplna przetwarzana przez pompę pochodzi ze źródeł odnawialnych, za których eksploatację nie zapłacimy ani grosza – jedyny kosztem, jaki poniesiemy jest energia elektryczna do zasilania pompy. Ponadto pozyskiwaniu ciepła nie towarzyszy emisja spalin, zanieczyszczających powietrza.

Kiedy warto rozważyć instalację pompy ciepła

Pompy ciepła to rozwiązanie zasługujące na uwagę przede wszystkim jeśli planujemy wybudowanie domu pasywnego, tj. stosującego technologie minimalizujące straty energii cieplnej. O montaży pompy ciepła warto pomyśleć już na etapie projektowania domu oraz jego otoczenia. Szczególnie dotyczy to pomp ciepła z wymiennikiem gruntowym, które wymagają umieszczenia instalacji w ziemi. Rozwiązanie to jest bardzo dobrą alternatywą dla kotłów gazowych, które wymagają podłączenia z siecią – pompę ciepła możemy zamontować na każdej posesji, niezależnie od okolicznej infrastruktury.

Regulamin korzystania z serwisu