Automatyka budynkowa

Najważniejsze elementy automatyki budynkowej

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na jeszcze łatwiejsze zarządzanie budynkami. Zwiększają one standard korzystania z obiektów, ułatwiają obsługiwanie klientów oraz poprawiają bezpieczeństwo. W skład automatyki budynkowej wchodzi wiele elementów o całkowicie różnych funkcjach. Jakie urządzenia tego typu występują najczęściej w obiektach o różnym przeznaczeniu?

Czym jest automatyka budynkowa?

Automatyka budynkowa to zestaw urządzeń, które mają za zadanie sterować instalacjami umieszczonymi w obiekcie lub jego okolicach. Zastosowanie całego systemu takich sprzętów pozwala na stworzenie tzw. inteligentnego budynku. W podobnych miejscach wiele funkcji można kontrolować w całości zdalnie, często nawet znajdując się daleko poza terenem nieruchomości.

Automatyka budynkowa jest wykorzystywana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i obiektach przemysłowych czy biurowcach. W większych budynkach jest ona znacznie bardziej rozbudowana, pozwalając na kontrolowanie instalacji umieszczonych na kilku piętrach. Odpowiednio skomponowany system automatyki umożliwia obniżenie zużycia prądu, jednocześnie zwiększając komfort osób przebywających w nieruchomości.

Elementy automatyki budynkowej

Automatyka budynkowa to bardzo obszerne pojęcie obejmujące setki urządzeń. Najczęściej mają one związek z ogrzewaniem, wentylacją, dostępem do obiektu czy klimatyzacją. Automatyka pojawia się także w związku ze sterowaniem roletami, oświetleniem czy zabezpieczeniem budynków.

Współczesne urządzenia pozwalają na zoptymalizowanie światła czy temperatury, tworząc komfortowe warunki pracy. Umożliwiają one także szybkie zmienianie ustawień w zależności od potrzeb zatrudnionych osób. Automatykę budynkową można ustawić w taki sposób, by rolety zasuwały się wraz z włączeniem rzutnika, a ogrzewanie włączało po wykryciu konkretnej temperatury. Podobne rozwiązania są niezwykle pożądane w biurowcach, gdzie każdego dnia przebywa wiele osób, a samodzielne ustawianie poszczególnych elementów okazuje się nieekonomiczne i zbyt czasochłonne.

Przykładowe elementy automatyki budynkowej:

·       windy,

·       systemy wentylacyjne i grzewcze,

·       inteligentne oświetlenie,

·       automatyczne żaluzje okienne,

·       wideofony,

·       zamki elektroniczne,

·       czujniki monitorujące skład powietrza.

Automatyka budynkowa to wszystkie inteligentne urządzenia elektroniczne, które poprawiają komfort, opłacalność lub bezpieczeństwo korzystania z budynku. Dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania kompleksowej instalacji tego typu profesjonalnym firmom, takim jak IdomQ. Wówczas możliwe staje się stworzenie inteligentnego systemu, w którym wszystkie elementy zgrywają się ze sobą. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie w przypadku biurowców, gdzie często występuje konieczność zastosowania nawet kilkudziesięciu urządzeń o różnych funkcjach.

Regulamin korzystania z serwisu