Naświetlacze LED

Naświetlacze LED – do czego służą?

Naświetlacze LED to coraz popularniejszy typ oprawy oświetleniowej w technologii ledowej, a więc z użyciem diod LED. Naświetlacze są chętnie wykorzystywane przede wszystkim do zastosowania na zewnątrz, choć mogą być stosowane także wewnątrz budynków. Mogą służyć do oświetlania budynków oraz różnego typu obiektów budowlanych, ale także do oświetlania określonych terenów i powierzchni. Co warto wiedzieć o naświetlaczach LED?

Charakterystyka naświetlaczy LED

Naświetlacze LED charakteryzuje duża moc świetlna i niskie zużycie energii. Są projektowane i konstruowane w taki sposób, by cechowała je wysoka odporność na czynniki atmosferyczne, takie jak opady, mróz czy promieniowanie UV. Najpopularniejsze są naświetlacze LED w aluminiowych oprawach, o wysokim stopniu ochrony. Mogą być zasilane prądem stałym 230 V lub prądem zmiennym. To rozwiązanie wyjątkowo energooszczędne, do tego warto wspomnieć, że naświetlacze LED nie generują światła ultrafioletowego ani promieniowania podczerwonego.

W karcie produktu powinniśmy znaleźć dane techniczne, takie jak zasilanie, moc znamionowa, informacja o możliwości regulacji, współczynnik mocy, strumień świetlny, typ zastosowanych diod oraz ich liczba. Kolejne dane naświetlaczy LED to temperatura barwowa, kąt emisji światła, wskaźnik oddawania barw i temperatura, w jakiej mogą one pracować. Określana jest także dopuszczalna wilgotność, żywotność, wskazane są wymiary i waga.

 

Przykłady zastosowania naświetlaczy LED

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, naświetlacze LED mogą być wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Doskonale sprawdzają się jako oświetlenie hal produkcyjnych i magazynowych. Montowane na suficie mogą oświetlać całą powierzchnię budynków przemysłowych. Jak dowiadujemy się w firmie MT LED Przemysłowe Lampy LED ze Szczecina, naświetlacze LED są chętnie wykorzystywane jako oświetlenie w studiach nagraniowych i fotograficznych, a także w obiektach sportowych. W miastach często widujemy na ulicach naświetlacze LED, które służą za oświetlenie przejść dla pieszych. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ tzw. zebra jest wtedy naprawdę dobrze widoczna, a to zwiększa bezpieczeństwo. Naświetlacze LED wykorzystywane są także jako oświetlenie reklam i bilbordów, dzięki czemu są one wyraźnie widoczne i nie sposób ich przeoczyć. Kolejne zastosowanie to oświetlenie parkingów na osiedlach, przed supermarketami i dużymi centrami handlowymi czy innymi obiektami. Przy zastosowaniu nowoczesnych naświetlaczy LED właściwie nic nas nie ogranicza – to rozwiązanie bezpieczne, pewne i wydajne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu