Nowoczesne pompy ciepła do podgrzewania c.w.u. – przykłady, charakterystyka

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które pozwalają ogrzać pomieszczenia oraz wodę użytkową. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością z uwagi na szereg zalet. Zaliczyć do nich można aspekty ekologiczne – nie generują one szkodliwych gazów ani zanieczyszczeń. Te urządzenia są doceniane również za bezpieczeństwo i jakość pracy. Jakie są rodzaje nowoczesnych pomp ciepła i co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy.

Pompy gruntowe

Jednym z rodzajów pomp ciepła do podgrzewania c.w.u. są pompy gruntowe – jak sama nazwa wskazuje, czerpią one energię z ziemi. Cieszą się one dużą popularnością, gdyż doskonale wykorzystują panujące warunki klimatyczne. W zależności od wybranego wariantu mogą się one składać z kolektora poziomego z wężownicami, sondy pionowej bądź też kolektora poziomego z bezpośrednim odparowaniem.

Zaletą tego rodzaju instalacji jest fakt, że wykorzystuje ona stałą temperaturę gruntu – wyjaśnia ekspert z firmy GoldSun. Dodaje, że najwyższe wartości uzyskuje się w przypadku głębokich pionowych odwiertów. Warto wspomnieć, że w poszczególnych porach roku zmiany temperatur nie są mocno odczuwalne. Co więcej, rozwiązanie to można zastosować na różnych terenach – zarówno zielonych, jak i utwardzonych. Uzyskanie założonych efektów wymaga dokładnego przeprowadzenia prac, a w konsekwencji poniesienia niemałych kosztów. Należy jednak pamiętać, że dość szybko się one zwrócą i pozwolą generować oszczędności.

Ciepło z powietrza

Drugim rodzajem pomp ciepła są modele wykorzystujące powietrze. Warto pamiętać, że jego parametry cieplne zmieniają się na przestrzeni roku się znacznie bardziej niż gruntu czy wody, stąd też nie jest on uznawany za najlepszy nośnik ciepła. Pomimo to urządzenia te stale zyskują na popularności, zwłaszcza u właścicieli niewielkich działek bądź tych, które nie spełniają określonych warunków dla pomp gruntowych. Największą ich zaletą jest fakt, że wykorzystują powietrze, którego nie zabraknie. Dodatkowo brak konieczności wykonywania instalacji dolnego źródła znacznie zmniejsza koszty inwestycji.

Co ważne, powietrzne pompy ciepła mogą być instalowane zarówno w nowych domach, jak i istniejących, bez konieczności niszczenia istniejącej infrastruktury ogrodu. Warto jednak pamiętać, że pomimo iż pozwalają pokryć zapotrzebowanie nieruchomości na ciepło o każdej porze roku, to w przypadku wyjątkowo niskich temperatur zużyją dużo więcej prądu. To z kolei sprawia, że są uznawane za mniej ekonomiczne.

Dostępne są także modele generujące ciepło przy wykorzystaniu wody. Sprawdzają się one jedynie na określonych działkach, które charakteryzują się dużymi podziemnymi ciekami wodnymi.

Regulamin korzystania z serwisu