Celuloza – nowoczesny sposób ocieplania budynków

Ocieplanie poddasza celulozą pozwala na pełną kontrolę jakości wypełnienia przegród. Jest możliwe do wykonania już przez dwuosobową ekipę, a z izolacją możemy dotrzeć nawet do najbardziej niedostępnych przestrzeni, do których nie dotarlibyśmy z innymi materiałami. Jeżeli ocieplenie zostanie wykonane profesjonalnie, możemy zagwarantować nawet 50 lat trwałości. Jak to się robi?

Papier z recyklingu

Materiały izolacyjne produkowane z celulozy są przyjazne nie tylko mieszkańcom, ale i środowisku. Powstają w procesie recyklingu papieru gazetowego, który jest rozdrabniany i impregnowany. Deklarowany przez producentów współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,037 do 0,045 W/m*K. Im niższy współczynnik, tym lepsza izolacyjność, przy zastosowaniu mniejszej grubości izolacji. To wielki plus w miejscach, w których przestrzeń jest ograniczona. Materiały pochodzenia organicznego mają wysokie ciepło właściwe, co ma znaczenie latem. Izolacja z celulozy stanowi bufor, który zapobiega przenikaniu ciepła do wnętrza w gorące dni. W chłodne noce natomiast ciepło nie ucieka z wnętrza, przez co wahania temperatury są mniejsze, co zwiększa komfort użytkowania poddasza – dowiadujemy się w firmie ITS z Koszalina, rekomendującej wełnę celulozową firmy Termex Fiber, którą stosuje u bardzo wielu swoich klientów. Wybierając odpowiedni materiał, warto zwrócić uwagę na klasę reakcji na ogień. Wbrew pozorom, izolacje z celulozy są niezapalne i nie rozprzestrzeniają ognia. Szacuje się, że 20 cm izolacji z celulozy może dać nam nawet 60-minutową odporność ogniową w warunkach pożarowych.

Wykonanie izolacji

Izolację z celulozy wykonuje się metodą wdmuchiwania, dlatego możliwe jest wypełnienie wszystkich przestrzeni międzykrokwiowych. By zaaplikować celulozę, możemy wsuwać wąż w przestrzenie międzykrokwiowe, a jeśli nie ma takiej możliwości, izolacja może być wdmuchiwana bezpośrednio za folię parochronną. Powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu taśmą klejącą zakładów folii oraz łączeń płyt OSB. W przypadku poddasza nieużytkowego materiał może być nasypany bezpośrednio na strop lub sufit podwieszany. Jeżeli w przyszłości będziemy chcieli korzystać z poddasza, przed aplikacją należy ułożyć na legarach płyty lub deski, tak by warstwa izolacji nie została zmiażdżona. Pamiętajmy, by wykonanie izolacji z celulozy powierzyć firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem i ma doświadczenie – jest to całkowicie inna technologia, niż ocieplenie wełną mineralną, czy docieplenie styropianem.

Regulamin korzystania z serwisu