Czy domy pasywne wymagają ogrzewania?

Domy pasywne charakteryzują się znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na energię cieplną (nie przewyższa ono 15 kWh/(m² na rok)) niż tradycyjne budynki. Doskonała termoizolacja i system wentylacji zapewniają niskie straty temperatury. Czy wymagany jest zatem jakikolwiek system ogrzewania? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania na temat tego rodzaju budownictwa.

Ideą, która przyświeca konstrukcji podobnych domów jest maksymalny odzysk energii mającej źródło w naturze: światła słonecznego. Budynki „pasywnie” pobierają z otoczenia to, co „najlepsze” za sprawą dużych, południowo rozmieszczonych przeszkleń. Po tej stronie obiektu znajdują się najczęściej użytkowane pokoje (np. kuchnia czy salon), które nagrzewają się za sprawą wpadających promieni. Z kolei szczelna izolacja ogranicza straty ciepła. W północnej części umieszcza się mniej intensywnie eksploatowane pomieszczenia (np. gospodarcze).

Domy pasywne – bez ogrzewania? 

Chociaż budowa obiektu, który nie wymaga ogrzewania jest teoretycznie możliwa, w praktyce – szczególnie w polskim klimacie – takie działanie byłoby niezwykle trudne. Nawet opisywane domy pasywne potrzebują pewnego „docieplenia”, jednak instalacja tradycyjnego kotła nie jest konieczna. Najlepszym posunięciem będzie tutaj wybór aparatury zasilanej odnawialnymi źródłami energii (OZE). Zastosowanie ekologicznego rozwiązania wpłynie pozytywnie zarówno na środowisko, jak i portfel: przykładowe połączenie pompy ciepła i systemu wentylacyjnego z rekuperacją może przynieść pewne oszczędności.

Wymienione instalacje, jeżeli ze sobą współpracują, są w stanie obniżyć koszty ogrzewania o 50%. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaganą do ocieplenia wentylowanego powietrza jest znacznie mniejsze, a dodatkowe obcięcie opłat da się uzyskać przez instalację fotowoltaiki. Warto jednak odpowiednio dobrać parametry pompy ciepła – urządzenia o wysokiej mocy nie są konieczne w przypadku domów pasywnych (w których budowie specjalizuje się m. in. firma BEE HOUSE TECHNOLOGY), jednak zbyt słabe mogą okazać się nieskuteczne w działaniu.

Inne formy dogrzewania domów pasywnych 

Do systemu wentylacji można dodać powietrzne nagrzewnice elektryczne, chociaż najczęściej wykorzystuje się je do ocieplenia wody użytkowej. Właściciele domów pasywnych czasem decydują się także na założenie grzejników w części pomieszczeń – zazwyczaj jest to łazienka, w której niejednokrotnie trudno inaczej zapewnić właściwą temperaturę. Nieprzyjemny chłód, zwłaszcza po gorącym prysznicu sprawia, że można odczuć intensywny dyskomfort.

Regulamin korzystania z serwisu