ogrzewanie podłogowe

Dlaczego podłogówka wodna to najpopularniejsza metoda ogrzewania?

Podłogówka wodna swoją popularność zawdzięcza trwałości i kompatybilności z większością kotłów grzewczych. Zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz przystępną cenowo eksploatacją. Ciepło jest równomiernie rozprowadzane po powierzchni domu, co zapewnia optymalny rozkład temperatur. Ogrzewanie podłogowe może być stosowane we wszystkich pomieszczeniach budynku.

Jak działa podłogówka wodna?

Wodne ogrzewanie podłogowe składa się z systemu rur grzejnych wykonanych najczęściej z tworzyw sztucznych. Woda, która jest rozprowadzana po instalacji, dystrybuowana jest z kotłów grzewczych i powinna mieć temperaturę 50 stopni Celsjusza. Wówczas możliwe jest osiągnięcie temperatury podłogi na optymalnym poziomie 30 stopni Celsjusza.

Podłogówka powinna być zaplanowana już na etapie projektowania domu. Prawidłowo wykonany schemat instalacji pozwala na dobór odpowiednich podzespołów, co przekłada się na optymalne właściwości termiczne budynku. Wykonanie ogrzewania podłogowego najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Prowadząc inwestycje na terenie województwa mazowieckiego, warto skorzystać z usług firmy ogólnobudowlanej Invest Complex-2 sp.z o.o., która oferuje kompleksowe wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego.

Wady i zalety wodnego ogrzewania podłogowego

Do zalet wodnej podłogówki można zaliczyć wysoki komfort cieplny oraz równomierny rozkład temperatur. Jej atutem jest też uniwersalność, schemat instalacji może być bowiem dopasowany do pomieszczenia o dowolnej powierzchni. Mankamentem wodnej podłogówki jest wysoki koszt realizacji, który jednak zwraca się dość szybko. Prawidłowo zaprojektowany schemat instalacji zapewnia optymalne uzyski cieplne przy niskich kosztach eksploatacji.

Jak wykonać podłogówkę wodną?

Aby prawidłowo wykonać instalację wodnego ogrzewania podłogowego, należy dobrać optymalne do zapotrzebowania materiały. Rury mogą być wykonane z polibutylenu, polistyrenu lub polipropylenu. Przed ich ułożeniem należy dokładnie oczyścić, wysuszyć i wyrównać podłoże. Następnym krokiem jest wykonanie warstwy izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej. Na tak przygotowanym podłożu rozkłada się rury w konstrukcji meandrowej lub pętlowej. Ułożenie elementów instalacji powinno być ściśle skoordynowane ze szczelinami dylatacyjnymi. Po wykonaniu warstwy jastrychu można przejść do końcowego etapu wykończenia posadzki. Należy jednak pamiętać, aby użyte materiały były kompatybilne z podłogówką i pozwalały na przenikanie ciepła.

Regulamin korzystania z serwisu