Domy szkieletowe a energooszczędność

Wizja mroźnej zimy, wraz ze wspomnieniami minionych lat i wciąż drożejącymi źródłami energii, coraz częściej jest powodem zainteresowania budownictwem energooszczędnym. Tego typu tendencje podyktowane są także kwestiami ekologicznymi. Sprawdzamy czy domy szkieletowe rzeczywiście są energooszczędne.

Budownictwo w konstrukcji szkieletowej

Budownictwo drewniane w konstrukcji szkieletowej to jedna z bardziej popularnych obecnie technologii stawiania domów. Opiera się ona na konstrukcji drewnianej wypełnionej warstwą izolacji z wełny drzewnej lub mineralnej. Ściany domów zbudowanych na tej konstrukcji wykończone są zwykle płytą gipsową, a po zewnętrznej stronie elewacja może być wykonana w formie kamieni, tynku lub drewnianej okładziny.

Domy w konstrukcji szkieletowej uzyskują bardzo dobre parametry termiczne, choć ich ściany nie należą do najgrubszych. Warto jednak pamiętać, że szkieletowa technologia korzysta z zaawansowanej techniki, ogromnej wiedzy z zakresu fizyki budowli, a także ze znajomości właściwości drewna i drewnopochodnych materiałów – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Ligar.

Energooszczędność domów szkieletowych

Drewniane domy szkieletowe można śmiało nazwać energooszczędnymi, ponieważ dzięki „ciepłym ścianom” o dużej izolacyjności cieplnej pomieszczenia bardzo szybko się nagrzewają – szybciej niż w domach murowanych. W domach szkieletowych stosować należy systemy ogrzewania regulowane czujnikami, które szybko reagują na spadki temperatury. Wszystko dlatego, że lekkie ściany w zasadzie wcale nie akumulują ciepła. W tego typu domach nie powinno się montować ogrzewania podłogowego oraz kominkowego z rozprowadzaniem ciepłego powietrza.

Co więcej, w domach szkieletowych wykańcza się ściany wewnętrzne płytami gipsowo-kartonowymi, dzięki którym prowadzenie instalacji w budynku jest wyjątkowo proste. To rozwiązanie pozwala na ukrywanie przewodów pod poszyciem ścian bez konieczności kucia szczelin w murach.

Jako, że do budowy tego rodzaju domów wykorzystuje się naturalny surowiec, przygotowywane drewniane elementy konstrukcyjne cechują się określoną wilgotnością. Drewno to surowiec ciepły z natury, który gwarantuje energooszczędność. W dodatku, jako materiał naturalny, zapewnia zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

Czy warto?

Podsumowując, domy drewniane stawiane w konstrukcji szkieletowej posiadają wiele zalet, spośród których największą jest ich energooszczędność. Decyzja o budowie tego typu domu z pewnością przyniesie jego właścicielom wiele korzyści.

Regulamin korzystania z serwisu