budynki mieszkalne

Energooszczędne budynki mieszkalne. Czym powinny się charakteryzować?

Niemal połowę energii zużywanej przez Europejczyków pochłaniają domy mieszkalne. Zapewne nie będzie zaskoczeniem informacja, że najbardziej energochłonne są systemy ogrzewania i klimatyzacji wnętrz pomieszczeń. Taka sytuacja jest nie tylko groźna dla środowiska, ale też nieekonomiczna – koszty paliw wciąż rosną, a zatem zwiększają się też wydatki na ogrzewanie domów.

 

Bez względu na rodzaj istniejącego w domu systemu ogrzewania, w przypadku tradycyjnego budownictwa to właśnie wydatki na energię stanowią główny koszt jego eksploatacji. Nic więc dziwnego, że trendem we współczesnej architekturze jest dążenie do ograniczenia strat ciepła, a więc wznoszenie energooszczędnych budynków mieszkalnych.

Którędy z domu ucieka ciepło?

Ustalenie przyczyn występowania strat ciepła w budynkach mieszkalnych stało się obiektem badań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wyniki analiz bilansów energetycznych domów jednorodzinnych pokazują, że najwięcej ciepła ucieka z budynków przez nieszczelne okna.

Na drugim miejscu znajduje się system wentylacyjny. Następne w kolejności są: ściany zewnętrzne, dach, podłogi, stropy pod nieogrzewanym poddaszem i stropy zewnętrzne, a zatem słabo izolowane elementy konstrukcyjne domu, które – jeśli liczyć je wspólnie – stanowią główną drogę ucieczki ciepła.

Jak ograniczyć zapotrzebowanie na energię?

Znając już przyczynę olbrzymich strat cieplnych w domach mieszkalnych, możemy szukać sposobów na ograniczenie zapotrzebowania na energię. Najważniejszym zadaniem będzie więc podwyższenie izolacyjności cieplnej przegród. Można to osiągnąć przez wymianę okien na bardziej szczelne, modernizację systemu wentylacji, a przede wszystkim prawidłowe wykonanie dociepleń ścian, dachu i fundamentów.

Najlepszym materiałem stosowanym do docieplania budynków są płyty warstwowe i panele termoizolacyjne. Płyty wypełnione pianką PIR są lekkie, a jednocześnie wyjątkowo trwałe – odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i szkodniki. Panele termoizolacyjne z oferty Gór-Stal mogą być stosowane we wszystkich elementach konstrukcyjnych domu, od dachu po fundamenty.

Charakterystyka budynku energooszczędnego

Budując nowy dom, który ma być energooszczędny, należy uwzględniać wiele różnorodnych czynników już na etapie projektowania i usytuowania budynku. Okna pokojów dziennych powinny wychodzić na południe, by maksymalnie wykorzystywać energię słoneczną. Bryła powinna być możliwie zwarta i pozbawiona zbędnych występów, co pomoże zapobiegać powstawaniu mostków termicznych.

Szalenie istotny jest wybór solidnych materiałów budowlanych, w tym przede wszystkim skutecznych dociepleń (np. płyty warstwowe) i szczelnych, dobrze izolowanych okien oraz drzwi zewnętrznych. Dobrym pomysłem jest montaż wentylacji z rekuperacją, kolektorów słonecznych (np. do c.w.u.) oraz wysokosprawnego systemu grzewczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu