centralne ogrzewanie

Jak podłączyć kocioł CO? Porady i wskazówki

Centralne ogrzewanie to jedna z najważniejszych instalacji w domu. Odpowiednio dobrana zapewni komfort cieplny w pomieszczeniach, a przy tym nie obciąży zbytnio ani domowego budżetu, ani środowiska. Pamiętajmy, że sprawnie działające ogrzewanie zależy nie tylko od rodzaju i parametrów kotła, ale też od jego prawidłowej instalacji. Co warto wiedzieć na temat podłączenia kotła CO?

O czym pamiętać przy instalacji kotła?

Zanim podłączymy kocioł CO, warto przyjrzeć się samej instalacji i kotłowni. – Podpowiada fachowiec reprezentujący firmę Budmet Nocoń, która oferuje usługi z zakresu sprzedaży i serwisu nowoczesnych i ekologicznych kotłów CO na pellet oraz ekogroszek. – Muszą być one bowiem wykonane zgodnie z normami prawnymi i powinny spełniać wymogi producenta urządzenia. Warto tu pamiętać o prawidłowo działającym systemie wentylacyjnym i sprawnym połączeniu kominowym oraz o odizolowaniu od pieca wszelkich materiałów łatwopalnych. Nie bez znaczenia jest też zasilanie elektryczne kotła, które powinno być rozdzielone od oświetlenia kotłowni.

Jeśli chodzi o nowoczesne kotły na pellet czy ekogroszek, to istnieje możliwość ich podłączenia nie tylko do układu zamkniętego, ale też do układu otwartego. Niezbędne jest jednak zastosowanie zaworu trójdrożnego w instalacji, dzięki któremu możliwa będzie regulacja temperatury i zabezpieczenie pracy urządzenia. Kocioł musi zostać ustawiony w pozycji pionowej i połączony z systemem kominowym przy pomocy odpowiednich profili, a z instalacją grzewczą przy użyciu specjalnych złączy. Nie należy spawać połączeń. Bezwzględnie trzeba natomiast przestrzegać kolejności zabudowy elementów wchodzących w skład instalacji, dbając przy tym o zachowanie prawidłowego sposobu działania pompy cyrkulacyjnej i zaworu trójdrożnego. Zarówno rura zasilająca, jak i powrotna z króćcem wylotowym muszą być odpowiednio połączone z kotłem zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest również uwzględnienie podczas montażu termometru oraz manometru.

Profesjonalne wsparcie

Ze względu na kluczowe znaczenie prawidłowej instalacji kotła dla bezpieczeństwa i efektywności użytkowania całego systemu centralnego ogrzewania w budynku to dość skomplikowane zadanie warto powierzyć specjalistom. Renomowane firmy oferujące kotły CO zajmują się nie tylko produkcją i sprzedażą tych urządzeń, ale również ich obsługą oraz serwisem. Pamiętajmy przy tym, że prawidłowe podłączenie kotła CO, a także jego pierwsze uruchomienie przez autoryzowanego serwisanta to niezbędny warunek, aby móc uzyskać gwarancję producenta.

Regulamin korzystania z serwisu