kotłownia

Jak zorganizować domową kotłownię?

System centralnego ogrzewania składa się z wielu współdziałających ze sobą elementów, ale jednym z najważniejszych będzie domowa kotłownia, w której zostaną zamontowane wszystkie najważniejsze urządzenia od kotła przez zbiornik ciepłej wody użytkowej po armaturę służącą do jej rozdzielania i przesył. Pomieszczenie kotłowni musi być odpowiednio przygotowane oraz spełniać wymogi obowiązujących przepisów budowlanych.

Co musi się znaleźć w kotłowni?

Domowa kotłownia to pomieszczenie przystosowane w odpowiedni sposób do zamontowania kotła, będącego najistotniejszym elementem instalacji centralnego ogrzewania. Pozwala on na podgrzanie do odpowiedniej temperatury wody przeznaczonej do zasilania grzejników lub ogrzewania płaszczyznowego, a często także przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ze względu na to, że nowoczesne kotły są wyposażone w spore zasobniki opału, ilość miejsca na kotłownię powinna być odpowiednio duża, tym bardziej że wygodnie będzie przechowywać w niej podręczny zapas opału. Warto pamiętać, że kotłownia musi także pomieścić potrzebną armaturę i wyposażenie. Konieczny będzie zbiornik przeponowy z zaworem bezpieczeństwa oraz wężownica schładzająca na wypadek niebezpiecznego wzrostu temperatury. Nie obejdzie się bez zaworów mieszających gwarantujących właściwą temperaturę wody wracającej do kotła, czy zaworów trójdrogowych. Potrzebne będą również zawory odcinające, pompy obiegowe i bojler.

Jak powinna wyglądać domowa kotłownia?

Wymagania dotyczące kotłowni z kotłami na paliwo stałe, np. pochodzącymi z oferty firmy KBO KOTŁO-BUD, specjalizującej się w produkcji kotłów na ekogroszek oraz kotłów na pellet, nie są zbyt restrykcyjne. Musi się ona znajdować w pomieszczeniu niemieszkalnym. Jeśli kocioł ma mniej niż 10 kW kubatura pomieszczenia, nie może być mniejsza niż 30 m3 oraz odpowiadać 4 m3 na każdy 1 kW mocy kotła. Wymagany przepływ powietrza docierającego z zewnątrz musi wynieść 10 m3/h na 1 kW mocy kotła. Jeżeli kocioł ma moc do 25 kW, pomieszczenie powinno mieć co najmniej 2,2 m wysokości, a w budynku modernizowanym 1,9 m. Powietrze musi się dostawać przez otwór o przekroju większym niż 200 cm2, który nie może być wyżej niż metr nad podłogą. Wentylacja wywiewna wymaga niepalnego kanału o przekroju 14×14 cm, wychodzącego ponad dach budynku. Przy instalowaniu kotła liczyć się będzie zachowanie odpowiednich odległości – tylna część nie może być bliżej niż 70 cm od ściany, jeden z boków co najmniej 100 cm od ściany, a ściana przeciwległa do drugiego boku powinna się znaleźć przynajmniej 200 cm od kotła.

Regulamin korzystania z serwisu