Montaż ogrzewania podłogowego

Jaki wygląda montaż ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy cenią sobie komfort, estetykę i ekologię. Sprawdzi się w naszym domu zarówno w roli głównego źródła ciepła, jak i dodatkowego. Wśród popularnych obecnie rodzajów instalacji wyróżniamy między innymi ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne. Jak przebiega ich montaż i czy każda posadzka będzie odpowiednia do ich pokrycia?

W systemie ogrzewania podłogowego ciepło emitowane jest przez powierzchnię podłogi, pod którą znajduje się instalacja. Bardzo często możemy się z nią spotkać w takich pomieszczeniach jak łazienka czy sypialnia, w których przyjemnie ciepła podłoga stanowi ogromną wygodę.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Instalacja wodna, inaczej nazywana mokrą lub tradycyjną, to system rur grzejnych, przez które przepływa podgrzewana woda. Taki system ogrzewania podłogowego tworzą rury, najczęściej wykonane z elastycznych tworzyw sztucznych. A wodę ogrzewa pompa ciepła albo kocioł CO.

Instalacja tego typu wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Ściślej – jego starannego wypoziomowania, a następnie zaizolowania. Dobrą warstwę izolacji cieplnej stworzą sztywne płyty ze styropianu bądź wełny mineralnej. Folia polietylenowa zaś skutecznie zabezpieczy go przed wilgocią. Bardzo praktycznym rozwiązaniem podczas montażu ogrzewania jest wykorzystanie wielowarstwowej folii aluminiowej z nadrukowaną kratką. Taka folia oprócz tego, że odbija promieniowanie termiczne, pozwala na poprowadzenie rur w równych odstępach.

Kiedy układ rurek jest już gotowy, w kolejnym kroku zostaje on pokryty specjalną wylewką. Stąd możemy się spotkać z określeniem tego typu instalacji jako „mokrej” – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Budoinstal, która specjalizuje się w montażu instalacji sanitarnych, a w tym i ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

System ogrzewania podłogowego elektrycznego, jak sama nazwa wskazuje, dostarcza ciepło dzięki energii elektrycznej. W jego skład najczęściej wchodzą specjalne przewody lub maty grzewcze umieszczane pod podłogą. Elementy te produkowane są z materiałów, których opór elektryczny umożliwia szybkie nagrzewanie się.

Kable muszą być układane przed zalaniem posadzki, a odległość między poszczególnymi przewodami nie może być mniejsza niż 5 cm. Do montażu mat grzewczych z kolei stosuje się specjalny klej albo samopoziomującą masę. I tutaj ważne jest, aby zachować odpowiednie odstępy, tyle że w przypadku mat znaczenie mają odległości od elementów wyposażenia wnętrza, które będą przymocowane do podłogi.

Montaż ogrzewania podłogowego, a wykończenie posadzki

Aby system ogrzewania podłogowego realizował swoje zadania, w pełni korzystając z możliwości, jakie daje instalacja, musi zostać pokryty odpowiednią posadzką. Jaką? Przede wszystkim powinna to być podłoga, która:

  • dobrze przewodzi ciepło,
  • wyróżnia się dużą odpornością zarówno na wysokie temperatury, jak i na jej zmiany,
  • posiada wysoki współczynnik oporu cieplnego – R.

W praktyce warunki te spełniają często wybierane przez inwestorów płytki ceramiczne i kamienne. Ponadto na rynku dostępny jest szeroki wybór posadzek przeznaczonych do pokrywania instalacji ogrzewania podłogowego. Wśród nich zaś wymienić można specjalnie przystosowane parkiety czy elastyczne wykładziny.

Regulamin korzystania z serwisu