Kryterium ekologiczności przy użytkowaniu kotłów grzewczych

W dobie wzrastającej świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń płynących z zanieczyszczenia środowiska, nieustannie dopracowywane są technologie pozwalające uzyskiwać energię bez nadmiernej emisji szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. Jednym z takich rozwiązań są ekologiczne kotły węglowe piątej klasy. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego warto w nie zainwestować?

Ekologiczne palenie węglem – czy to możliwe?

Powszechne skojarzenia z węglem nie są obecnie zbyt pozytywne – kiedy mowa o kotłach węglowych zazwyczaj przywołuje się obraz starych „kopciuchów”, produkujących kłęby czarnego, ciężkiego dymu. Warto wiedzieć, że współczesne kotły na węgiel nie mają zbyt wiele wspólnego z tym wizerunkiem.

Kotły klasy piątej to urządzenia grzewcze najnowszej generacji – mówi przedstawiciel firmy Jańczak, specjalizującej się w produkcji tego typu urządzeń – Co więcej, zgodnie z rozporządzeniem wprowadzonym w październiku 2017 roku, są to obecnie jedyne dostępne na rynku kotły zasilane węglem. Tym, co wyróżnia je wśród urządzeń klas niższych oraz starych kotłów bezklasowych jest ich bardzo wysoka wydajność, utrzymująca się na poziomie nie niższym, niż 88%.

Co to znaczy, że wydajność kotła wynosi co najmniej 88%? Przede wszystkim to, że nasze wydatki na ogrzewanie są mniejsze, niż w przypadku mniej wydajnych urządzeń. Kocioł o takiej wydajności jest w stanie uzyskać więcej energii z tej samej ilości dostarczonego paliwa, niż urządzenie o podobnych parametrach, ale niższej klasy. Wynika to z faktu zastosowania bardziej rozbudowanej powierzchni kotła oraz odpowiednio skonstruowanych kanałów spalinowych, pozwalających odzyskać maksymalną ilość energii cieplnej. Z ekologicznego punktu widzenia mniejsze zużycie paliwa oznacza mniej szkodliwych spalin. We współczesnych kotłach emisja spalin utrzymuje się na najniższym poziomie, zgodnym z obowiązującą normą PN-EN 303-5:2012.

Wyposażenie kotła przyjazne środowisku

Nowoczesne kotły wyposażane są fabrycznie w urządzenia pozwalające w pełni zautomatyzować proces spalania węgla – czyli zasobnik paliwa, podajnik oraz elektroniczny sterownik. Na podstawie wprowadzonego programu lub odczytu z czujników temperatury znajdujących się w domu lub poza nim, sterownik ustala parametry pracy podajnika w taki sposób, żeby zoptymalizować zużycie paliwa. Eliminuje to problem nadmiernego spalania, który jest dość częsty w przypadku starych kotłów zasilanych ręcznie. Kotły automatyczne to rozwiązanie jednocześnie przyjazne środowisku (zminimalizowane spalanie to mniej spalin) oraz bardzo ekonomiczne. Ponadto do zasilania kotłów piątej generacji używa się ekogroszku, czyli węgla o wysokiej wartości energetycznej i bardzo niskiej zawartości siarki i innych zanieczyszczeń.

Regulamin korzystania z serwisu