Oszczędność eksploatacji powietrznej i gruntowej pompy ciepła

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia pozwalające na ogrzewanie domów. Są one jednym z najnowocześniejszych i zarazem najtańszych rozwiązań w tym temacie, a ich użytkowanie bardzo szybko się zwraca. Montując pompy ciepła w swoim domu mamy do wyboru dwa rodzaje instalacji: powietrzną i gruntowną. Która z nich jest bardziej opłacalna? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.

Pompy cieplne są ekologiczne i oszczędne, gdyż ogrzewanie za ich pomocą budynków mieszkalnych należy do najtańszych sposobów grzewczych aktualnie dostępnych w sprzedaży. Instalacją takich pomp zajmują się specjalistyczne firmy, jak na przykład Andre-Tech.

Pompa cieplna eksploatowana za pomocą powietrza pobiera ciepło – jak wskazuje nazwa – z powietrza. Może być wykorzystana do podniesienia zarówno temperatury panującej wewnątrz budynku, jak i do ogrzewania wody. Niewątpliwą zaletą tego typu instalacji jest to, że nie potrzebuje ona dodatkowych urządzeń do odbioru ciepła. Z uwagi na swoją specyfikę, ten rodzaj pompy cieplnej dobrze sprawdzi się w przypadku, kiedy wyjściowa temperatura powietrza nie będzie niższa niż 10 stopni Celsjusza. Dlatego też jej efektywność będzie znacznie niższa w przypadku mrozów, co podniesie także koszty jej eksploatacji. Powietrzna pompa cieplna będzie najlepszym rozwiązaniem do ogrzewania wody, szczególnie podczas lata. Charakteryzuje się ona niskim kosztem instalacji i dobrą wydajnością, kiedy temperatury powietrza są stosunkowo wysokie. Lepszym i wydajniejszym rozwiązaniem na okres zimy będzie natomiast pompa ciepła zasilana z gruntu.

Eksploatacja gruntowa pompy ciepła

Jest to rozwiązanie lepsze, ale także wiążące się z nieco wyższymi kosztami założenia całej instalacji grzewczej. Na efektywność pomp ciepła zasilanych z gruntu lub zbiorników wodnych wpływa fakt, że nawet przy niskich temperaturach zarówno pod ziemią, jak i wodą, zachowana jest względnie stała temperatura. Często wykorzystywane w przypadku pomp ciepła studnie głębinowe nawet podczas panujących na zewnątrz mrozów, zachowują w swoim wnętrzu temperaturę około 10 stopni Celsjusza powyżej zera. Zaletą użytkowania gruntowej pompy ciepła jest także niski koszt jej eksploatacji, która to oszczędność pozwala na uzyskanie już po kilku latach kompletnego zwrotu kosztów założenia ich instalacji. Gruntowe pompy ciepła będą więc najlepszym rozwiązaniem do ogrzewania domów w okresie zimowym i jesiennym, gdyż zapewnią odpowiednią efektywność przy stosunkowo niskich kosztach ich eksploatacji.

Regulamin korzystania z serwisu