Zalety kominów systemowych

Kominek – kojarzy nam się z domowym ciepłem i zimowymi świętami, które chętnie spędzamy w gronie najbliższych. O ile wybór kominka wydaje się prosty, bo kierujemy się wyłącznie naszym poczuciem estetyki i wydajnością, jaką chcemy osiągnąć, wybór przewodu kominowego to już bardziej skomplikowana sprawa. Przewód kominowy ma bardzo ważne znaczenie, to on sprawia, że z kominka możemy korzystać bezpiecznie latami. Jaki komin wybrać, by nie narazić się na dodatkowe, zbędne koszty? W naszym artykule zaprezentujemy moc kominów systemowych, które obecnie są najbardziej słusznym rozwiązaniem.

Dlaczego komin systemowy się opłaca?

Na rynku kominów systemowych mamy do wyboru stal lub ceramikę, a także hybrydę obu materiałów. Możemy spotkać się z opiniami, że kominy systemowe wiążą się z wysokimi kosztami, jednak są to tezy osób, które nie są na bieżąco z rynkiem materiałów budowlanych. Tezy, które są już kompletnie nieaktualne. Rynek budowlany ma to do siebie, że nie wszyscy fachowcy uzupełniają swoją wiedzę i bazują na tej zdobytej przed wieloma laty. Od starych wyjadaczy możemy na przykład usłyszeć, że nie opłaca się wypożyczać szalunków do budowy fundamentów pod nasz nowy dom, bo można je przecież zbić z desek i wyjdzie taniej. Tworzenie szalunków z desek zajmuje sporo czasu, a przecież czas to pieniądz. Rozbieranie ich później także zajmuje znacznie więcej czasu niż rozmontowanie wypożyczonych szalunków. Przykłady można mnożyć. Urządzenia grzewcze muszą być wykonane precyzyjnie, podobnie jak ich przewody wydechowe. Kominy systemowe to doskonałe rozwiązanie, ponieważ są one indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta i danej konstrukcji – mówi nam przedstawiciel Zakładu Produkcji Materiałów Budowlanych Keramzyt System ze Szczecina. Zamiast zlepiania pojedynczych cegieł, jak robiono to do niedawna, mamy do dyspozycji zestaw fabrycznie wykonanych kształtek i elementów. Komin projektujemy, a następnie składamy, jakby była to konstrukcja z idealnie dopasowanych klocków.

Szeroki wybór

Jak wspomnieliśmy we wstępie, możemy wybierać wśród kominów systemowych ceramicznych, stalowych i hybryd tych dwóch materiałów. Do wyboru mamy nie tylko materiał i producenta. Wybieramy odpowiedni dla naszego komina przekrój poszczególnych kształtek, a także wysokość i punkt podłączenia paleniska. Wśród elementów kominów systemowych znajdziemy też fabrycznie przygotowane okienka rewizyjne, inaczej nazywane wyczystkami. Projekt komina zależy nie tylko od wielkości kominka czy pieca, z którego odprowadzane będą spaliny. Ważny jest także skład oraz temperatura spalin, a te parametry są różne dla różnych materiałów opałowych. Kominy systemowe to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, ponieważ producent nie pozwoliłby sobie na wprowadzenie na rynek materiałów, które nie spełniałyby restrykcyjnych norm budowlanych obowiązujących w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej. Nowoczesne kominy systemowe to najbardziej słuszna alternatywa dla kominów składanych z cegieł na cementowej zaprawie.

Regulamin korzystania z serwisu