ogrzewanie podłogowe

Zasady poprawnego doboru elementów do instalacji centralnego ogrzewania

Instalacja centralnego ogrzewania jest znaczącym elementem każdego budynku. Zwykle, myśląc o niej, laicy skupiają się głównie na kotle grzewczym, co jest niepoprawne. Poprawna instalacja składa się również z innych części: pomp, zasobników, grzejników czy nawet ogrzewania podłogowego. Aby działała sprawnie, należy wybierać elementy dobrej jakości i sprawdzonych producentów.

Znaczenie kotłów

Kotły są bezsprzecznie najważniejszym elementem każdego domowego systemu grzewczego. Podgrzewają nośnik ciepła, który przenosi się po całym układzie, zapewniają określoną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Wyróżniamy różne kotły, głównie pod względem rodzaju paliwa: stałe, gazowe, olejowe czy elektryczne.

Zakup kotła jest stosunkowo kosztowną inwestycją, jednak nie powinno się na tym oszczędzać. Niskiej jakości urządzenia częściej ulegają awariom, co wpływa negatywnie na koszty eksploatacyjne. Najlepiej skupić się na produktach pochodzących od sprawdzonych i renomowanych firm, a także mieć bieżący kontakt do serwisu, który pomoże użytkownikom w razie problemów technicznych.

Rury w instalacjach centralnego ogrzewania

Instalacja centralnego ogrzewania nie istniałaby bez rur, którymi przepływa nośnik ciepła. Najpopularniejszym rodzajem są przewody miedziane. Jeżeli domownicy zdecydowali się na system z kotłami gazowymi (gdzie temperatura nie przekracza 80 stopni Celsjusza), powinni postawić na rury plastikowe (z PP, PEX lub PB). Coraz częściej pojawiają się również rury wielowarstwowe, stanowiące połączenie metalu i tworzyw sztucznych. Ich zalety wiążą się z lekkością, właściwościami antykorozyjnymi oraz odpornością na wysokie temperatury i znaczne ciśnienie.  

Na prawidłowe funkcjonowanie instalacji centralnego ogrzewania wpływ ma nie tylko materiał wykonania rur, ale też ich rozmieszczenie. Najczęściej stosuje się system trójnikowy lub rozdzielaczowy, co jest związane z wielkością budynku i liczbą grzejników.

Grzejniki – mnogość kształtów

Grzejniki w instalacjach centralnego ogrzewania najczęściej są wykonywane ze stali, aluminium lub żeliwa. Zwykle cechują się konstrukcją członową, choć spotykamy je również w formie płytowej. Grzejniki można montować praktycznie w każdym pomieszczeniu: kuchniach, holach i innych pokojach. Zwykle są instalowane pod oknami. W łazienkach coraz popularniejsze są dekoracyjne wersje drabinowe, na których można wieszać ręczniki.

Ogrzewanie podłogowe – popularne rozwiązanie

Coraz ciekawszym i popularniejszym rozwiązaniem w nowych budynkach jest ogrzewanie podłogowe, wykonane z elektrycznych kabli grzewczych. Ów typ ogrzewania działa niezależnie od instalacji centralnego ogrzewania. Jest szczególnie komfortu w łazience, kiedy po wyjściu z wanny lub prysznica nie trzeba stawać na zimnej posadzce. Przykładem firmy, która zajmuje się ogrzewaniami podłogowymi jest przedsiębiorstwo D&S z Grójca, zajmująca się kompleksową obsługą sanitarno-grzewczą.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia większy komfort użytkowania oraz mniejsze zużycie energii niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Jedyną wadą mogą być wysokie koszty eksploatacji, dlatego domownicy częściej decydują się na ogrzewanie podłogowe zasilane przez kocioł.

Regulamin korzystania z serwisu