przydomowa-oczyszczalnia-sciekow

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków – zalety rozwiązania

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków nowej generacji to świetna alternatywa dla popularnych szamb. Zasada ich działania wbrew pozorom wcale nie jest bardzo skomplikowana, to urządzenia proste w montażu i obsłudze. W naszym artykule postaramy się sprawdzić, w jaki sposób działają przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków i jakie są zalety tego rozwiązania, na które coraz częściej się decydujemy.

Działanie oczyszczalni i usuwanie osadów

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków to urządzenia nowej generacji do oczyszczania ścieków bytowych i innych ścieków biodegradowalnych. Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków sprawdzimy na przykładzie urządzenia z monolitycznym zbiornikiem, który podzielony jest na cztery komory:

  • osadnik wstępny – surowe ścieki grawitacyjnie dopływają do osadnika, w którym następuje redukcja zawiesin i tłuszczy, substancje stałe i odpady osiadają na dnie zbiornika i tam też pozostają do czasu usunięcia,
  • dwa bioreaktory – z osadnika wstępnego ścieki trafiają do dwóch bioreaktorów, w których następuje proces tlenowego rozkładu pozostałych zanieczyszczeń,
  • osadnik wtórny – w nim następuje ostatnia faza oczyszczania, osadnik wtórny wyłapuje osad powstały w reaktorach.

Zbiornik biologicznej oczyszczalni ścieków skonstruowany jest w taki sposób, by swobodnie można było go czyścić. Osady usuwane są ze zbiornika za pomocą wozu asenizacyjnego. Usuwa się je przynajmniej raz w roku z komory wstępnej i wtórnej. Nie opróżnia się natomiast bioreaktorów, ponieważ jest to czynność zbędna, a do tego negatywnie wpływająca na wydajność systemu.

Zalety biologicznej oczyszczalni ścieków

Jak dowiadujemy się w firmie MiM ze Szczecina nowoczesne przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków wykonywane są z bardzo trwałych materiałów, które odporne są na agresywne środowisko. Są to urządzenia bardzo wytrzymałe, dlatego producenci dają na nie wieloletnią gwarancję. Do każdej oczyszczalni dołączona jest pełna instrukcja montażu, który nie jest zresztą skomplikowany. Określony jest sposób montażu oczyszczalni w gruntach suchych i w gruntach mokrych, takich jak gliny i ciężkie gleby. To bardzo wydajna technologia, przygotowana zgodnie z obowiązującą w Polsce normą PN-EN:12566-3. Ścieki mogą być odprowadzane do gruntu, do rzek czy jezior. Na koniec warto dodać, że proces oczyszczania biologicznego jest regulowany automatycznie i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a dodatkowo nie musimy stosować żadnych środków chemicznych czy innych produktów, by urządzenie funkcjonowało sprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu