oświetlenie

Rodzaje domowego oświetlenia

Dokonując aranżacji domu lub mieszkania, oprócz zaprojektowania ścian i podłóg oraz zakupu mebli, nie można pominąć kwestii oświetlenia. Ma ono ogromne znaczenie zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów oświetlenia, które mają odmienne zastosowanie. Sprawdźmy, na jakie rodzaje możemy podzielić domowe oświetlenie!

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne to podstawowy rodzaj domowego oświetlenia, pełniący bardzo istotną funkcję. Zastępuje ono naturalne światło słoneczne i umożliwia swobodne korzystanie z pomieszczeń wtedy, gdy nie mamy już dostępu do światła słonecznego. Oświetlenie ogólne jest miękkie i równomierne. Zapewnią je przede wszystkim oprawy sufitowe kierujące światło w górę, w dół lub na ściany, czyli różnego rodzaju żyrandole i plafoniery. W tym przypadku źródłem światła są żarówki, halogeny, światła LED i świetlówki. Przy zakupie ogólnego oświetlenia warto mieć na względzie dwie kwestie. Po pierwsze – jest to światło najczęściej używane, należy więc pomyśleć o jego energooszczędnych źródłach. Po drugie – nie jest to światło nastrojowe, więc warto uzupełnić je o dodatkowe oświetlenie, o którym poniżej.

Oświetlenie miejscowe

Oświetlenie miejscowe, zwane także oświetleniem roboczym, stosowane jest w miejscach, w których wykonujemy konkretne czynności – spożywamy posiłki, czytamy książki czy pracujemy przy komputerze. Ten rodzaj oświetlenia powinien być dostatecznie jasny i kierowany na konkretne miejsce w taki sposób, aby nie raziło nas w oczy. Źródłem miejscowego oświetlenia są wszystkie rodzaje lamp, które umożliwiają skierowanie bezpośredniego światła na konkretny obszar. Mogą być to lampy biurkowe, wiszące, kinkiety łazienkowe czy listwy LED. Światło miejscowe stosowane jest niezależnie od światła ogólnego. Oświetlenie miejscowe, które jednocześnie nada pomieszczeniu odpowiedni klimat, znajdziemy w dobrych sklepach, takich jak np. Goja.

Oświetlenie dekoracyjne

Ostatni rodzaj domowego oświetlenia to oświetlenie dekoracyjne. Jak sama nazwa wskazuje, jego funkcją, poza dostarczaniem światła, jest także funkcja dekoracyjna. Może ono kierować na konkretne elementy wyposażenia wnętrz, które chcemy wyeksponować—obrazy, rzeźby czy stylowe meble. Oświetlenie dekoracyjne nie jest kierowane na całość pomieszczenia i ma postać skupionej wiązki. Umiejętnie dobrane oświetlenie dekoracyjne może wykorzystywać grę światła i cienia, aby stworzyć pożądany klimat w pomieszczeniu. Do tego rodzaju oświetlenia wykorzystywane są przede wszystkim światła LED, lampy na wysięgnikach i spotlighty.

Regulamin korzystania z serwisu