okno

Sposoby na poprawę skuteczności działania wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna, zwana również naturalną, wciąż jest najczęściej spotykanym w Polsce rodzajem wentylacji. Jeśli jednak we wnętrzu panuje zaduch, na szybach okiennych skrapla się para wodna, a w nadprożach nad oknami oraz pod parapetami pojawia się pleśń, najprawdopodobniej nie działa ona prawidłowo. Jak sprawić, by wentylacja grawitacyjna zapewniała lepszą wymianę powietrza? Oto kilka najskuteczniejszych sposobów.

Nawiewniki

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem mającym na celu poprawę skuteczności wentylacji grawitacyjnej jest montaż nawiewników. Zazwyczaj są to nawiewniki okienne, które instaluje się na ramie skrzydła okiennego lub ościeżnicy. Na rynku można znaleźć kilka ich rodzajów, które różnią się między sobą czynnikiem wpływającym na wymuszenie napływu powietrza. I tak wyróżnia się nawiewniki:

  • higrosterowane – ilość przepływającego powietrza jest zależna od wilgotności w pomieszczeniu;
  • ciśnieniowe – działające pod wpływem zmian różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia;
  • termostatyczne – działające pod wpływem zmiany temperatury zewnętrznej.

W sprzedaży można znaleźć także modele łączące dwa sposoby pracy. Zmiana czynnika decydującego o sile przepływu powietrza odbywa się za pomocą ustawienia przełącznika. Dostępne są również nawiewniki sterowane ręcznie – użytkownik sam decyduje o ilości dostarczanego powietrza.

Innym rozwiązaniem problemu niewłaściwie działającej wentylacji naturalnej są nawiewniki ścienne, zwane również nawietrzakami. Umieszcza się je w ścianie zewnętrznej na wysokości minimum 2 metrów. Dzięki temu chłodne powietrze dostające się do pomieszczenia jest w stanie ogrzać się do ciepłego, które zbiera się pod sufitem. Z tego względu pod nawiewnikiem ściennym warto zainstalować grzejnik – tłumaczy pracownik firmy WASO KLIM z Chorzowa, która zajmuje się wykonawstwem instalacji wentylacyjnych. Nawiewniki ścienne są w stanie dostarczyć większą ilość powietrza niż okienne, a jednocześnie zapewniają lepszą ochronę przed hałasem zewnętrznym. Dostępne są w takich samych rodzajach co ich okienne odpowiedniki.

Poprawa wywiewu zużytego powietrza

W celu poprawy wywiewu zużytego powietrza na zewnątrz można zainstalować nasady kominowe. Dzięki wykorzystaniu energii wiatru sprawiają, że wentylacja grawitacyjna działa sprawniej, a ciąg kominowy jest większy. Nasady kominowe działają jednak tylko wtedy, gdy wieje wiatr, dlatego zaleca się ich montaż w domach położonych na terenach górskich i w pasie nadmorskim, a także na obszarach narażonych na wiatry opadające i o często zmieniających się kierunkach. W sprzedaży dostępne są nasady stałe, samonastawne oraz obrotowe.

Kolejnym sposobem na usprawnienie wywiewu są wentylatory wyciągowe. Montowane są na wlotach kanałów wentylacyjnych w miejsce zwykłych kratek lub w samym kanale. Do wspomagania wentylacji naturalnej odpowiednie będą wentylatory osiowe, o niewielkich rozmiarach. Jeśli ciągu w ogóle nie ma, lepszym wyborem będą wentylatory promieniowe, które są większe, jednak pracują głośniej. Warto pamiętać, że wydajność wentylatora zależy w dużej mierze od długości i gładkości kanału wentylacyjnego. Jeśli w pomieszczeniu nie ma kanałów wentylacyjnych, można zastosować wentylatory instalowane w ścianie lub oknie.

Regulamin korzystania z serwisu