Sposoby rekonstrukcji systemów kominowych

Systemy kominowe zyskują na popularności, ponieważ ich montaż jest znacznie łatwiejszy niż murowanie kominów tradycyjnych. Producenci oferują pustaki kominowe, dzięki którym przy jednym murowaniu możemy wykonać jednocześnie ciągi spalinowe i wentylacyjne. Każdy system wymaga jednak z czasem naprawy, renowacji bądź modyfikacji, na przykład, gdy konieczny jest montaż stalowego wkładu kwasoodpornego do współpracy z kotłem gazowym bądź olejowym.
Nieinwazyjne rozwiązanie – frezowanie komina

Frezowanie komina to szczególna metoda rozwiercania, dzięki której nie ma konieczności rozkuwania całej konstrukcji. Zabieg tego typu pozwala na zainstalowanie nowego wkładu przy znacznie niższych kosztach. Usuwamy utrudniającą pracę przewodu kominowego sadzę, spaliny, czy ewentualne inne zanieczyszczenia, które dostały się do środka. Frezowanie wykonuje się także w przypadku kominów nieszczelnych. Nowoczesne technologie szlifowania na sucho powiększają średnicę komina bez zbędnych drgań i hałasu. Maszyny stosowane do frezowania w żaden sposób nie ingerują bezpośrednio w konstrukcję komina, co sprawia, że metoda ta jest bezpieczna i ekonomiczna. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych nakazuje, by usługa ta była wykonana przez profesjonalistów z doświadczeniem, dlatego w żadnym wypadku nie powinniśmy zwracać się z tym do przypadkowej ekipy budowlanej. Frezowanie, rozwiercanie i wszelkie naprawy powinniśmy powierzać tylko i wyłącznie kominiarzom z odpowiednimi kwalifikacjami.

Kiedy przeprowadzamy renowację komina?

Frezowanie komina stosujemy w kilku sytuacjach. Komin wewnątrz budynku staje się nieszczelny, co sprawia, że dym może przenikać do pomieszczeń. Jest to groźne dla mieszkańców i nie należy lekceważyć takiej sytuacji. Zdarza się, że nieszczelność pojawia się w wewnętrznej przegrodzie komina wielokanałowego i dym przedostaje się do wewnątrz przez kratki wentylacyjne – dowiadujemy się w firmie Komino usługi kominiarskie z Dobroszyc. Frezowanie może być także dobrym rozwiązaniem, gdy w naszym kominie nadmiernie odkłada się sadza, na przykład w momencie, gdy zaczęliśmy stosować inny niż do tej pory opał. Renowacja tego typu to idealne rozwiązanie, gdy problemem jest zbyt mały przekrój komina. Komin ma zbyt słaby ciąg, gdy otwieramy drzwiczki pieca, dym wydobywa się do pomieszczenia. W przypadku zbyt małej średnicy komina możemy mieć problem z rozpaleniem ognia. Takie sytuacje zdarzają się zarówno w przypadku pieców starych, jak i w przypadku zmiany źródła ciepła. Może okazać się, że kupiliśmy piec niedopasowany do możliwości naszego komina. Wówczas należy zwrócić się do doświadczonej firmy kominiarskiej, która ma w swojej ofercie nowoczesne sposoby rekonstrukcji systemów kominowych.

Regulamin korzystania z serwisu