termowizja instalacji

Termowizja instalacji przemysłowych

Wiemy, że wykorzystywanie zwykłych kamer optycznych do obserwacji otaczającej nas rzeczywistości może być stosowane wyłącznie w odniesieniu do światła widzialnego, które jest jedynie niewielkim fragmentem całego spektrum promieniowania elektromagnetycznego wypełniającego naszą przestrzeń. W całkowitych ciemnościach takie kamery stają się dla nas zupełnie bezużyteczne. Szczęśliwie dysponujemy dzisiaj takimi narzędziami, które pomagają nam badać i rejestrować to, czego naszymi zmysłami bezpośrednio zaobserwować nie możemy. Jedną z grup takich urządzeń są kamery termowizyjne.

Zasada działania kamer termowizyjnych

Wszystkie otaczające nas obiekty, których temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego (O°K lub-273°C), a więc zarówno istoty żywe, jak i to, co zwykliśmy nazywać martwą naturą, emitują promieniowanie podczerwone, którego ludzkie oko nie dostrzega. Jednakże niektóre zwierzęta, jak np. owady lub węże fale światła podczerwonego widzą. Naśladując naturę, człowiek skonstruował własne narzędzie do obserwowania tego promieniowania – kamerę termowizyjną. Nie będziemy w tym miejscu zagłębiać się w szczegóły techniczne budowy tego urządzenia, wystarczy powiedzieć, że potrafi ono uchwycić owo promieniowanie, zarejestrować je i na jego podstawie sporządzić tzw. termogram, czyli obraz cieplny obserwowanego obiektu. Kamery termowizyjne są dzisiaj szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach naszego życia. O różnych zastosowaniach termowizji opowiadali nam specjaliści z firmy AKINT z Warszawy.

Termowizja jako narzędzie diagnostyczne

Kamery termowizyjne są dość często stosowane w różnego rodzaju instalacjach alarmowych, a czujniki podczerwieni pozwalają prowadzić obserwację nawet w zupełnych ciemnościach, co bardzo przydaje się np. żołnierzom czy funkcjonariuszom wielu innych służb; wiedzą o tym chyba niemal wszyscy. Mniej natomiast znanym faktem jest to, że termowizja służy także do oceniania stanu technicznego wielu najrozmaitszych obiektów czy urządzeń. Na podstawie obserwacji termowizyjnych przeprowadza się diagnostykę działania instalacji przemysłowych, okresowe badania poprawności działania maszyn lub wykrywa się ewentualne ich usterki. Termowizja to wręcz idealne narzędzie do kontrolowania instalacji elektrycznych, ponieważ wykrywa wszelkie przegrzewania rozdzielni, transformatorów, tablic bezpiecznikowych i różnych innych elementów.

Kamery termowizyjne pomagają także w sporządzaniu audytów energetycznych budynków i budowli; przy ich pomocy wykrywa się szkodliwe mostki cieplne, wady izolacji, różnego rodzaju zawilgocenia czy penetrację powietrza.

Regulamin korzystania z serwisu