wentylacja

Dlaczego odpowiednia wentylacja jest ważna dla naszego samopoczucia?

Czy wiesz, że wentylacja może mieć wpływ na Twoje samopoczucie? Ludzie spędzają większość czasu w pomieszczeniach zamkniętych – w domach, budynkach mieszkalnych, szkołach i biurach. Szczelnie zamknięte okna i słaba wentylacja mogą nie tylko prowadzić do tworzenia się pleśni i wilgoci, ale także stanowią zagrożenie dla zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? Dowiedz się więcej.

Wentylacja i jakość powietrza

Podobnie jak Ty masz płuca, by swobodnie oddychać, tak Twój dom też musi mieć możliwość oddychania. Dzięki temu zyskujesz pewność, że dopływa do niego świeże powietrze, a wypływa brudne. Powietrze w pomieszczeniu może gromadzić duże ilości wilgoci, zapachów, gazów, kurzu i innych zanieczyszczeń. Do ich rozrzedzenia potrzebna jest dobra wentylacja. To właśnie ona pomaga zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i ponadto usuwa z otoczenia nadmiar wilgoci.

– Dobry system wentylacji np. nawiewno-wywiewny wyróżnia się tym, że wentylatory likwidują toksyny z budynku i dostarczają świeże powietrze z zewnątrz. Jest ono pozyskiwane spoza budynku, skąd systemem kanałów wentylacyjnych dostaje się do pomieszczeń. Natomiast kanały wywiewne usuwają „zużyte” powietrze i transportują je na zewnątrz – wyjaśnia specjalista od klimatyzacji i wentylacji z firmy Climag.

Jak wentylacja wpływa na Twoje samopoczucie?

Dobra jakość klimatu w pomieszczeniach jest ważna i wpływa pozytywnie na kondycję całego organizmu. Czasami powietrze w pomieszczeniu jest bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Świadomość na temat skutków zdrowotnych tej złej jakości jest wciąż niska. Jednak eksperci podejmują wysiłki i rozpowszechniają informacje, że budynki powinny dążyć do przestrzegania wytycznych projektowych dotyczących wentylacji.

Słaba wentylacja i wysoka wilgotność w Twoim domu mogą ostatecznie doprowadzić do tworzenia się pleśni na podłogach, ścianach, suficie, a nawet meblach. Pleśń można łatwo rozpoznać po czarnych lub zielonych plamach i zapachu stęchlizny. Niestety jej obecność może powodować problemy zdrowotne, takie jak reakcje alergiczne i objawy przypominające przeziębienie. Przykładami innych schorzeń związanych ze złą jakością powietrza w pomieszczeniach są choroby układu krążenia, astma, choroby płuc i rak płuc.

Niewłaściwa wentylacja w domu prowadzi ostatecznie do nagromadzenia się dwutlenku węgla i niewielkiej ilości tlenu, co oznacza dla Ciebie ciągłe zmęczenie i senność. Przy złej wentylacji będą utrzymywać się nieprzyjemne zapachy, ponieważ nie ma ruchu powietrza, aby je usunąć. Jeśli będą to opary, które są związane z dymem lub inną szkodliwą substancją chemiczną, może to prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, w tym odczuwania duszności i silnego bólu głowy.

Regulamin korzystania z serwisu