Rekuperacja w domu

Ile kosztuje instalacja rekuperacji w domu i jakie są koszty jej eksploatacji?

Rozważając montaż rekuperacji w domu, naturalnie pojawiającym się pytaniem jest: ile to będzie kosztować? Odpowiedź na to nie jest jednoznaczna, ponieważ na koszt instalacji składa się kilka składowych, na przykład rozpiętość cen dla samej centrali może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Możliwe jest jednak usystematyzowanie tematu kosztów, aby lepiej przygotować się do inwestycji.

Cena zakupu i montażu systemu rekuperacji

Największym składnikiem sumy ceny jest koszt urządzenia. W tej kwestii należy wziąć pod uwagę kubaturę budynku tak, aby dobrać jego odpowiednią wydajność. Najlepiej zdać się na profesjonalną firmę, która kompleksowo przeprowadzi inwestycję, a wydajność urządzenia dobierze na podstawie projektu wentylacji. Po dobraniu wielkości jednostki wentylacyjnej należy przyjrzeć się parametrowi odzysku ciepła, zakup najtańszych modeli mija się z celem – słaby odzysk ciepła czy awaryjność, to niemiłe konsekwencje takiego wyboru. Warto jest doinwestować w sprzęt, aby cieszyć się większymi oszczędnościami na ogrzewaniu i bezawaryjnej pracy. 

Kolejna składowa ceny to koszt montażu. Tutaj także mogą wystąpić różnice w cenach oferowanych usług. Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych firm, aby uniknąć wadliwego wykonania prac. Do całości rachunku należy doliczyć koszt sterownika oraz dodatkowych systemów (np. GGWC). Bezpiecznym założeniem jest, że koszt inwestycji o zadowalających parametrach to około 20 tys. złotych dla domu wielkości 150m2. 

Koszty eksploatacyjne oraz oszczędności

Zakup to jedno, a koszty eksploatacyjne to drugie. 

– Popularny mit to przekonanie, że rekuperator zużywa spore ilości energii elektrycznej. To nieprawda, dobrej jakości rekuperator, w którym nie ma konieczności stosowania energochłonnych nagrzewnic wstępnych, zużywa prąd na ok. 200-300 zł rocznie. A to znacznie mniej niż lodówka najwyższej klasy oszczędności. – wyjaśnia specjalista Nikol, producent polskich rekuperatorów.

Drugim kosztem eksploatacyjnym, jest zakup i wymiana filtrów. Te różnić się mogą jakością oraz częstotliwością wymiany. Zazwyczaj producenci zalecają taki zabieg co pół roku, a zestaw kosztuje od 70 do 120 zł (280 zł – 480 zł rocznie) w zależności od wybranej klasy filtracji. Ostatnim, ale nie obligatoryjnym kosztem jest przegląd, średnio raz na 3 lata, koszt ok. 300 zł, co daje 100 zł rocznie. Koszt to jedno, ale należy zdać sobie sprawę, jak duże oszczędności wynikają z rekuperacji. Szacuje się, że realne oszczędności na kosztach ogrzewania, to 30-35% (redukcja strat ciepła występujących w klasycznej wentylacji). Zatem łatwo obliczyć, że po początkowej inwestycji, zacznie zwracać się ona już od początku swojego działania.

Regulamin korzystania z serwisu