czyszczenie klimatyzacji

Jak czyścić klimatyzację?

Klimatyzacja jest nieodzownym wyposażeniem biur, w których znajduje się wiele osób. Dzięki rotacji powietrza, pracownicy mogą w komfortowych warunkach wykonywać swoje obowiązki, co przekłada się na ich efektywność. Od niedawna urządzenie to można również znaleźć w mieszkaniach czy domach. Sprawdźmy, w jaki sposób należy czyścić klimatyzację oraz dlaczego warto regularnie o nią dbać, aby przez długi czas była sprawna.

W jaki sposób czyścić klimatyzację, aby była sprawna?

Będąc właścicielami klimatyzacji lub planując jej zakup, możemy zastanawiać się, czy aby ją wyczyścić, musimy poprosić o pomoc firmę, czy możemy to zrobić sami? Proces czyszczenia urządzenia nie jest skomplikowany, jeśli jednak nie czujemy się pewnie w tego typu działaniach, powinniśmy rozważyć skorzystanie z pomocy fachowców zajmujących się serwisem klimatyzacji.

Czyszczenie klimatyzacji rozpoczynamy od podniesienia przedniej obudowy, aby wyciągnąć filtry. Bardzo ważnym elementem czyszczenia jest dokładne odkurzenie filtrów, tak aby nie rozpylić brudu w powietrzu. Można również myć je ciepłą wodą lub odpowiednim preparatem przy pomocy szczotki z miękkim włosiem. Warto jednak pamiętać, że środki chemiczne powinny być przeznaczone do parowników, skraplaczy czy innych tego typu urządzeń. Zazwyczaj są one w postaci płynu bądź aerozolu, co ułatwia wyczyszczenie filtrów. Następnie przechodzimy do wnętrza urządzenia, które powinno się myć parownicą lub myjką ciśnieniową. Kolejnym bardzo ważnym elementem tego procesu jest zdezynfekowanie maszyny przy użyciu preparatów przeciwgrzybicznych. Ostatnią czynnością jest przetarcie obudowy oraz miejsc, przez które wylatuje powietrze.

Dlaczego warto regularnie czyścić i serwisować klimatyzację?

O klimatyzację należy odpowiednio dbać, aby pracowała w prawidłowy sposób. Podczas chłodzenia powietrza w urządzeniu zbiera się wilgoć, która sprzyja rozwojowi różnego rodzaju pleśni i drobnoustrojów. Do maszyny wraz z powietrzem dostaje się kurz i pył. Regularne oczyszczanie sprzętu pozwoli nam pozbyć się szkodliwych bakterii. Nie będą one rozpylane w powietrzu, co pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.

Regularny serwis i czyszczenie klimatyzacji wpływają również na  wydajność klimatyzacji. Kiedy filtry będą zapchane, jej efektywność maleje. Jeśli jesteśmy osobami, które nie lubią tego rodzaju czynności, możemy skorzystać z pomocy warszawskiej firmy Wentrik, która zadba kompleksowo o nasz sprzęt. Czyszczenie maszyny warto przeprowadzić raz do roku, natomiast filtry powinniśmy myć raz na dwa lub trzy miesiące. Dzięki prawidłowemu dbaniu o urządzenie będziemy mogli się nim cieszyć przez długie lata.

Regulamin korzystania z serwisu