Domowy rekuperator

Jak działają domowe systemy rekuperacyjne?

Domowe systemy rekuperacyjne umożliwiają odzyskiwanie energii cieplnej w celu jej ponownego wykorzystania. Energię cieplną odzyskuje się z różnego rodzaju gazów odpadowych i spalin. Rekuperację wykorzystuje się w systemach wentylacyjnych. Proces ten polega na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza i oddaniu tego ciepła do powietrza nawiewanego. Świeże powietrze nie ulega mieszaniu się jednak z zanieczyszczonym. „Nowe” powietrze, które napływa do obiektu, wyróżnia się temperaturą zbliżoną do tej, jaka występuje wewnątrz pomieszczenia. Należy więc jedynie je dogrzać. Wymaga to mniejszego zużycia energii, niż w tradycyjnych systemach ogrzewania. Na czym polega zasada działania rekuperatora?

Zasada działania rekuperatora

Proces rekuperacji przebiega przy pomocy urządzenia, które określa się rekuperatorem. Często stosuje się zamienną nazwę „centrala wentylacyjna”. To najistotniejszy element systemu wentylacji nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze pobierane jest dzięki czerpni, która znajduje się na zewnątrz budynku. Kanałami wentylacyjnymi transportowane jest do centrali wentylacyjnej. Stąd trafia do wymiennika ciepła. Ten element powoduje, że w trakcie zimy powietrze ulega podgrzaniu, a podczas lata chłodzeniu. Centrala wentylacyjna składa się ze wbudowanego wentylatora. Dzięki niemu może odbywać się przepływ powietrza do zaizolowanych termicznie kanałów. Umożliwiają one następnie rozprowadzenie powietrza po całym obiekcie.

Montaż domowej rekuperacji umożliwia „wyciąganie” zanieczyszczonego powietrza z pomieszczenia za pomocą kratek wywiewnych. Następnie za pomocą kanałów wywiewnych kierowane jest do centrali. Tam dzięki wentylatorowi wyciągowemu dochodzi do transportu powietrza przez filtr do rekuperatora. W wymienniku przebiega natomiast proces „odbierania” z wykorzystanego powietrza ciepła lub zimna. Po transporcie przez kanały powietrze kierowane jest do wyrzutni powietrza. Następnie jest wyrzucane na zewnątrz budynku.

Domowe systemy rekuperacyjne – zalety

Domowe systemy rekuperacyjne wiążą się ze znacznie niższymi kosztami ogrzewania. Ciepło ulatniające się przez wentylację naturalną generuje duże straty. Niższe rachunki za ogrzewanie domu z rekuperacją to nie jedyne zalety tego systemu. Zaoszczędzić można także na zakupie kotła, ponieważ wystarczy ten z mniejszą mocą. W efekcie będzie potrzebnych także mniej grzejników i pętli grzewczych. Rekuperacja to również większy komfort cieplny w pomieszczeniu bez jego wychładzania po intensywnym wietrzeniu.

Jak mówi deweloper z Asta Developer Gdańsk: Rekuperatory powinny być stosowane w dobrze izolowanych obiektach z nowymi oknami. Dzięki temu nowoczesnemu systemowi wentylacji ma się zapewnione świeże powietrze bez konieczności wietrzenia. Tego rodzaju system doskonale pasuje więc do budynków z dużymi przeszkleniami, w których można montować okna bez mechanizmów przeznaczonych do otwierania. Rekuperację najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu.

Systemy domowej rekuperacji to rozwiązanie, które pomoże w znacznym ograniczeniu rachunków za ogrzewanie. Umożliwia także przefiltrowanie powietrza, usuwanie przykrych zapachów i wiele innych zalet. Aby jednak mieć pewność, że system zostanie wykonany właściwie, warto wybierać jedynie profesjonalne firmy, które oferują montaż rekuperacji.

Regulamin korzystania z serwisu