montaż klimatyzacji

Montaż klimatyzacji – etapy postępowania

Optymalna temperatura w pomieszczeniach, czyste powietrze i eliminacja wilgoci, to tylko kilka z korzyści, jakie daje posiadanie w domu klimatyzacji. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na jej założenie, tym bardziej że oferowane obecnie systemy są nie tylko wydajne, ale też energooszczędne. Nim jednak zaczniemy doceniać zalety tego rozwiązania, warto poznać wszystkie etapy jego instalacji. Jak więc przebiega montaż klimatyzacji?

 Jak zaplanować montaż klimatyzacji?

Posiadanie klimatyzacji w domu lub mieszkaniu daje wiele korzyści. Pierwsza to komfortowa temperatura otoczenia zarówno latem, jak i zimą, ponieważ nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale mogą też ogrzewać powietrze. Kolejną zaletą jest większa czystość powietrza, gdyż filtry zamontowane w klimatyzatorach wychwytują znaczną większość zanieczyszczeń zawartych w atmosferze. Jednak, aby w pełni docenić i korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji należy dokładnie przemyśleć jej montaż. Krok ten ma duże znaczenie, decyduje bowiem o efektywności i funkcjonalności urządzenia. Jak wyjaśnia ekspert firmy Yogico z Ząbek, będącej dostawcą systemów klimatyzacyjnych:

Montaż klimatyzacji wykonujemy zarówno w domach już zamieszkałych, jak i również w trakcie remontu lub w stanie deweloperskim. W tym drugim przypadku montaż najczęściej dzielimy na dwa etapy: I etap – położenie instalacji oraz II etap – montaż klimatyzacji.  Kluczowe podczas montażu klimatyzacji jest optymalne umiejscowienie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Od lokalizacji tej pierwszej zależy bowiem równomierna dystrybucja powietrza w pomieszczeniu. Nieprzemyślany wybór miejsca na klimatyzator może spowodować, że zimne powietrze zamiast być rozprowadzane po całym pomieszczeniu, skupi się na jednej strefie np. stole lub kanapie, czyli miejscach, w których domownicy spędzają najwięcej czasu. Równie ważne jest także odpowiednie umiejscowienie jednostki zewnętrznej. Najczęściej jest ona montowana na elewacji, balkonie bądź dachu na stabilnym stelażu. Aby ograniczyć hałas urządzenia przedostający się do pomieszczenia, warto odsunąć jednostkę jak najdalej od okien i drzwi. Instalacja klimatyzacji powinna być wykonana przez firmę z odpowiednimi uprawnieniami. Niefachowy montaż klimatyzacji może wpłynąć na szczelność instalacji, a co za tym idzie, urządzenie przestanie chłodzić. Dlatego zwłaszcza na tę kwestię trzeba zwrócić uwagę. Jeśli jednak montażu klimatyzacji dokonuje firma z doświadczeniem w tej branży, to nie powinniśmy się obawiać żadnych błędów.

Jak wybrać firmę do montażu klimatyzacji?

Planując instalację klimatyzacji w mieszkaniu lub domu, warto decydować się na zestawy sprawdzonych światowych producentów. Takie urządzenia przy właściwym użytkowaniu i serwisowaniu mogą służyć przez dziesiątki lat. Poza tym nie ma problemu z dostępnością części zamiennych oraz elementów ulegających naturalnemu zużyciu, które co jakiś czas należy wymieniać. Jednak równie istotną, a może nawet ważniejszą kwestią jest znalezienie fachowców, którzy zamontują klimatyzację. Chcąc mieć pewność, że wszystkie prace instalacyjne zostały przeprowadzone prawidłowo, najlepiej skorzystać z usług doświadczonej firmy, która nie tylko dokona montażu wszystkich urządzeń, ale także zapewni serwis klimatyzacji, a ten jest niezbędny. Wystarczy wspomnieć o okresowych przeglądach jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, instalacji przewodowej oraz kablowej czy sprawdzaniu poziomu czynnika chłodzącego. Wszystkie te prace powinny być wykonywane przez profesjonalistów. Warto także zaznaczyć, że samodzielny montaż klimatyzacji lub przez firmę nieposiadającą certyfikatów potwierdzających kompetencję jej pracowników, może skutkować utratą gwarancji na urządzenia klimatyzacyjne.

Regulamin korzystania z serwisu