wentylator

Wentylatory wykorzystywane w przemyśle

Wentylatory wykorzystywane w przemyśle to profesjonalne urządzenia o dużej mocy. Ich głównym zadaniem jest jak najefektywniejsze wentylowanie hal produkcyjnych, magazynów i innych pomieszczeń przemysłowych. Wspomniana wentylacja nie jest jedynym sposobem na wykorzystanie omawianych urządzeń. Ku zaskoczeniu wielu można je zastosować w innych celach np. do chłodzenia i oddymiana. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Wentylatory jako element wentylacji

Oczywiste jest, że wentylatory w przemyśle są wykorzystywane do wentylowania wszelkiego rodzaju pomieszczeń i budynków. Zapewniają one bowiem pracownikom dostęp do w miarę świeżego powietrza, które w wyniku prowadzonych prac może być wypełnione oparami i innymi skażeniami. Wentylacja mechaniczna dość często jest montowana również w innych celach, takich jak chociażby suszenie, chłodzenie czy oddymianie wnętrza.

Suszenie obiektów

Wentylatory przemysłowe oferowane przez wielu producentów sprawdzają się także idealnie do suszenia obiektów. Można je wykorzystać np. w branży budowlanej do osuszania ścian pokrytych tynkiem czy gładzią. Odpowiednio dobrany strumień powietrza i jego ciśnienie pozwala skrócić czas schnięcia nawet dwukrotnie. Specjaliści z firmy CENTROWENT wyjaśniają, że elementem wspomagającym proces jest wyposażenie urządzenia w funkcję jego dowolnego obracania. Dzięki temu po przeprowadzeniu prac na danym fragmencie powierzchni można obrócić go tak, by suszony był kolejny.

Chłodzenie pracowników i urządzeń

Klasyczny nawiew przez wielu wykorzystywany jest głównie do chłodzenia osób pracujących wewnątrz obiektów przemysłowych. Należy pamiętać, że proces ten nie dotyczy wyłącznie osób pracujących na hali, ale też urządzeń, które w specyficznych warunkach szybko się nagrzewają. Wiele maszyn wyposażonych jest w silniki, które wymagają ciągłego chłodzenia. Umieszczając je w bezpośrednim otoczeniu wentylatora, można zapewnić im jak najlepsze warunki  pracy i wydłużenie żywotności.

Oddymianie

Wentylatory to także jedne z elementów układu instalacji awaryjnych i przeciwdymnych. Odpowiednio rozmieszczone wewnątrz budynku czujniki po wychwyceniu dymu automatycznie uruchamiają nawiewy, rozpoczynając proces wydmuchania oparów na zewnątrz nieruchomości. Warto wiedzieć, że można stosować je nie tylko w układach przeciwpożarowych, ale też do oddymiana przestrzeni, w których znajdują się szkodliwe substancje powstające w procesie produkcji.

Wybierając właściwe warto zwrócić uwagę na ich jakość, moc i indywidualnie dopasować do funkcji, które mają pełnić.

Regulamin korzystania z serwisu