Wentylacja przemysłowa

Zastosowanie wentylacji przemysłowej

Dobra cyrkulacja powietrza w zakładzie przemysłowym jest bardzo ważna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Przemysł wiąże się z nieustanną pracą maszyn i ludzi, co powoduje ciągłe rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, dlatego by środowisko pracy było zdrowe i bezpieczne należy zapewnić odpowiednią wymianę powietrza. W tym celu stosuje się energooszczędne i wydajne wentylacje przemysłowe, które usuwają nieświeże powietrze i zanieczyszczenia.

Gdzie wentylacja przemysłowa znajduje zastosowanie i jakie jest jej zadanie?

W zakładach produkcyjnych odbywają się różne procesy technologiczne. Pod wpływem ruchu powietrza, przemieszczania się ludzi i wirowania maszyn emitowane są zanieczyszczenia, ciepło i wilgoć, które unoszą i rozprzestrzeniają się po całym zakładzie. Mogą one negatywnie wpływać na wydajność pracy, samopoczucie i zdrowie osób przebywających na terenie zakładu przemysłowego oraz mogą powodować szybsze zużycie i częstsze awarie maszyn. Co więcej, wentylacja taka, często jest obciążona problemem przekroczeń najwyższych dopuszczalnych stężeń, dużego zapylenia, emisji toksycznych i agresywnych chemicznie oparów i gazów. To wszystko może także zwiększać ryzyko powstania pożaru lub wybuchu. Aby do tego nie dopuścić, należy zastosować wentylację przemysłową, która zapewni odpowiednią temperaturę i świeżość powietrza, usunie kurz i zapylenie oraz utrzyma stężenie zanieczyszczeń na bezpiecznym poziomie. Nowoczesne wentylacje przemysłowe w Poznaniu są ukierunkowane również na odzysk ciepła, co daje możliwość obniżenia kosztów użytkowania z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Zadaniem wentylacji wykorzystywanej w przemyśle jest usunięcie lub rozcieńczenie zanieczyszczeń powstających w wyniku procesów technologicznych. Zanieczyszczenia te powinny być usuwane z zastosowaniem wentylacji mechanicznej, gdyż systemy wentylacji naturalnej nie usuną skutecznie szkodliwych dla osób i maszyn zanieczyszczeń. Aby wentylacja spełniała swoje zadanie, konieczne jest regularne wykonywanie przeglądów i konserwacji. Jest to gwarancja bezpieczeństwa oraz długiej i bezawaryjnej eksploatacji. Dzięki prawidłowej wentylacji mamy wpływ na zmniejszenie ryzyka występowania chorób zawodowych, obniżenia jakości produkcji oraz zwiększenia efektywności wykonywanej pracy.

Wentylacja przemysłowa jest niezbędna w każdej firmie zajmującej się wytwórstwem, np. wytwórnie substancji toksycznych, czy produkcją motoryzacyjną i lotniczą. Stosuje się ją także w lakierniach, spawalniach, strefach przesypywania i pakowania, halach handlowych oraz firmach spożywczych i farmaceutycznych.

Czym różni się wentylacja przemysłowa od tej stosowanej w biurach?

Na rynku dostępna jest wentylacja przemysłowa naturalna i mechaniczna. Ta pierwsza często nazywana jest wentylacją grawitacyjną, w której powietrze przemieszcza się w swobodny sposób. Jej zastosowanie sprawdza się jedynie w mniejszych pomieszczeniach, w których nie są emitowane zanieczyszczenia.

Jak dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z firmy KLIMA Plus z Poznania: Wentylacja przemysłowa znacznie różni się od powszechnie stosowanych systemów w biurach czy domach. Dla większości obiektów przemysłowych konieczne jest stosowanie wentylacji mechanicznej – nawiewnej, wywiewnej lub nawiewno- wywiewnej. Jest ona znacznie bardziej wydajna od tej, która stosowana jest w pomieszczeniach biurowych i ma do spełniania dużo więcej zadań.

Jak widzimy, zastosowania się pokrywają, lecz w przemyśle dodatkową i bardzo istotną funkcją jest eliminacja pyłów, zanieczyszczeń oraz utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza. To oznacza, że wentylacja musi być wyposażona w odpowiednie filtry i zabezpieczenia. Decydując się na montaż wentylacji, należy mieć na uwadze, że będzie ona potrzebowała regularnego czyszczenia, które zapewni właściwe warunki pracy.

Regulamin korzystania z serwisu