Inwerter do instalacji fotowoltaicznej

Inwerter do instalacji fotowoltaicznej – jedno- czy trójfazowy?

Właściwy dobór inwertera, inaczej nazywanego falownikiem, do instalacji fotowoltaicznej zależy od nie tylko od maksymalnej mocy elektrycznej, którą generują panele. Układ paneli i inwerter dobieramy w taki sposób, by zapewnić jak najwyższą sprawność pracy instalacji i utrzymać maksymalną wydajność przez jak najdłuższy czas. W naszym artykule sprawdzimy, od czego zależy, czy wybieramy inwerter jednofazowy, czy trójfazowy.
Instalacja elektryczna w budynku

Instalacja elektryczna w budynku

Zacznijmy od określenia, czym różnią się od siebie instalacje jednofazowe i trójfazowe. Instalacja jednofazowa ma napięcie 230 V i składa się z dwóch lub trzech przewodów. Instalacja trójfazowa, którą potocznie nazywamy siłą, oferuje napięcie 230/400 V i składa się z czterech lub pięciu przewodów. Obecnie większość budynków posiada instalację trójfazową. Jeśli mamy trójfazowy inwerter, wszystkie fazy zasilane są symetrycznie. Inwerter jednofazowy podłączony jest natomiast pod najbardziej obciążoną podczas dnia fazę, gdy instalacja fotowoltaiczna pobiera energię słoneczną. Gdy nasza instalacja generuje daną liczbę kilowatów i każda z trzech faz pobiera równą wartość w przypadku inwertera trójfazowego, cała moc jest wykorzystywana na bieżąco. Gdyby był to inwerter jednofazowy, następowałby dodatkowo pobór prądu z sieci. Teoretycznie zużywamy całą energię generowaną przez inwerter trójfazowy i tylko jedną trzecią energii z inwertera jednofazowego.

Magazynowanie energii w sieci

Słowo teoretycznie w powyższym nie zostało użyte przypadkiem, ponieważ w praktyce osoby, które posiadają instalację fotowoltaiczną o mocy do 10 kW, mogą magazynować generowaną energię w sieci. Jak mówi nam przedstawiciel firmy SPRIVENT z Poznania, 80% zmagazynowanej energii możemy pobrać bez ponoszenia żadnych kosztów. Najlepsza sytuacja to oczywiście taka, gdy produkcja energii pokrywa się w czasie z konsumpcją. Jeśli w budynku można w łatwy sposób wyróżnić fazę, która jest najczęściej wykorzystywana w czasie dnia i to w nią będzie wpięty inwerter jednofazowy, jest to rozwiązanie opłacalne. Nie zawsze jednak łatwo tę fazę wskazać, więc przewaga jednofazowego inwertera nad inwerterem trójfazowym może być symboliczna lub żadna. Trzeba też przede wszystkim pamiętać o samym rodzaju instalacji. Instalacja jednofazowa poradzi sobie z pralką, jednak już z elektrycznym ogrzewaniem domu niekoniecznie. Na koniec warto dodać, że wybór odpowiedniego inwertera to nie tylko jego fazowość. Pod uwagę bierzemy też bezwzględnie gwarancję na produkt, napięcie startowe i napięcie wyłączeniowe oraz upewniamy się, czy urządzenie nie emituje dużego hałasu. Jeśli mamy wątpliwości, o pomoc zawsze możemy poprosić specjalistów z branży, a nawet powinniśmy to zrobić.

Regulamin korzystania z serwisu