kategoria: Materiały

przydomowa oczyszczalnia ścieków

Jak detergenty wpływają na funkcjonowanie przydomowych oczyszczalni ścieków?

Stosowanie detergentów jest kluczową kwestią dla wszystkich posiadaczy przydomowych oczyszczalni ścieków. Najbardziej radykalna opinia głosi, że biologiczna oczyszczalnia ścieków i detergenty to mariaż, który należy zakończyć szybkim rozwodem. Albo wylewamy odkażacze i odkamieniacze do toalet, albo cieszymy się skutecznym oczyszczaniem ścieków. Czy to prawda, czy nie istnieje jakiś złoty środek? 

listwy przypodłogowe

Zasadność stosowania profili podłogowych

Profile podłogowe to grupa akcesoriów zaliczanych do listew wykończeniowych. Stosuje się je w celu ładnego wykończenia układanej podłogi. Dzięki zastosowaniu odpowiednych profili podłogowych na ułożonej podłodze nie będą widoczne żadne niedoskonałości, np. na łączeniach z innymi rodzajami pokryć podłogi, na łączeniach ze ścianami czy na łączeniu ze sobą płaszczyzn podłogi o różnej wysokości. W artykule dokładniej opisujemy jakie są zalety stosowania profili podłogowych oraz jakie są ich rodzaje.

rusztowanie

Jakie warunki powinny spełniać pomosty rusztowań?

Pomost roboczy składający się z elementów zwanych podestami jest obowiązkowym elementem każdego rusztowania. To właśnie po nim poruszają się pracownicy wykonujący pracę na rusztowaniu; umieszczane są na nim także materiały i narzędzia wykorzystywane przy pracy. Na co zwrócić uwagę przy doborze oraz montażu pomostów rusztowań, by praca na nich była całkowicie bezpieczna?

płyty karton-gips

Do czego wykorzystuje się karton-gips? Przegląd rozwiązań

Płyty karton-gips mają wiele zalet. Są lekkie, gładkie, łatwo się je obrabia, można je malować lub tapetować, tłumią dźwięk oraz wykazują dużą ognioodporność. Ich demontaż także nie stanowi problemu. Dzięki tym właściwościom płyty stosuje się do budowy różnego rodzaju lekkich konstrukcji. Tutaj możesz przeczytać, w jakich sytuacjach doskonale się sprawdzają.

pompa wody

Czy pompa do brudnej wody nadaje się do tłoczenia wody czystej? 

Podstawową zasadą używania wszystkich maszyn i urządzeń jest ich odpowiedni dobór sprzętu do rodzaju zadania, które zamierzamy wykonać. Jeżeli tę zasadę zastosujemy przy wyborze pompy, to zdecydowanie do wody brudnej powinniśmy wybrać pompę przystosowaną do tłoczenia medium zwierającego cząstki stałe. Jeżeli chcemy pompować czystą wodę, to powinniśmy wybrać pompę do wody czystej. Jakie konsekwencje może mieć zlekceważenie tej zasady?

Korozja na konstrukcji stalowej mostu

Korozja jako zagrożenie dla konstrukcji stalowych. Jak jej zapobiegać?

Jednym z najczęściej spotykanych czynników, które degradują materiały w przemyśle jest korozja. Obniża trwałość konstrukcji obiektów, instalacji oraz urządzeń, a co za tym idzie stanowi zagrożenie dla pracujących w przemyśle ludzi. Może być także powodem strat finansowych w przedsiębiorstwach. Podpowiadamy, jak zapobiegać występowaniu korozji na konstrukcjach stalowych.

uchwyt spawalniczy

Uchwyty i części do spawania. Propozycje ofertowe

Uchwyt spawalniczy to bardzo ważna część spawarki, która ma duży wpływ na komfort pracy spawacza i możliwe do uzyskania efekty. Wygodny uchwyt spawalniczy to gwarancja możliwości dokładnego pozycjonowania elektrody i jej prawidłowego przemieszczania. Znaczenie jego ergonomii jest szczególnie duże przy dłuższej pracy. Wszystkie podstawowe parametry uchwytu powinny być dobrane do charakterystyki spawarki.

zaprawa budowlana

Od czego zależy szybkość twardnienia zaprawy?

Gdybyśmy chcieli tutaj umieścić tylko sam wykaz wszystkich zapraw, jakie aktualnie stosuje współczesne budownictwo, to musielibyśmy na to poświęcić większą część miejsca przeznaczonego na niniejszy artykuł. Jednakże tym razem chcielibyśmy awizowany w tytule temat omówić, biorąc jedynie pod uwagę zaprawy bardzo specjalne, takie, które z zasady nie służą do budowania, lecz do naprawiania różnych elementów betonowych, żelbetowych, kamiennych i konstrukcji murowych.

materac piankowy

Jaką rolę pełnią w materacu powłoki termoelastyczne?

Nazwa podpowiada, że materiał termoelastyczny musi mieć coś wspólnego z ciepłem i elastycznością. I rzeczywiście ma: wynaleziona przez naukowców pracujących dla NASA pianka visco odkształca się pod wpływem ciepła ludzkiego ciała i dopasowuje się do jego kształtu. To nie wszystko: pianka potrafi “zapamiętać” kształt – na tak długo, jak długo działa nacisk i ciepło, a potem wraca do pozycji wyjściowej. 

kotwy szalunkowe

Kotwy szalunkowe i stożki zawieszenia – bezpieczne ściągi, zawieszenia i zakotwienia do wszystkich systemów deskowań

Systemy deskowań są stosowane przy wielu pracach wysokościowych. Budowa domów, a przede wszystkim wznoszenie bardzo wysokich budynków nie może się obejść bez tego rodzaju rozwiązań. Efektywne i bezpieczne ich wykorzystanie umożliwiają w dużej mierze ściągi oraz stożki zawieszenia. Dzięki nim możliwe jest szybkie betonowanie, a kotwy szalunkowe pełnią funkcję ochronną w deskowaniach jednostronnych.

Regulamin korzystania z serwisu