plyty-spienione

Co wyróżnia płyty ze spienionego PCW?

Spienione PCW, czyli spieniony polichlorek winylu, to syntetyczne tworzywo porowate o strukturze komórkowej i małej gęstości pozornej. Porowaty polichlorek winylu, zależnie od zastosowanej metody, można otrzymywać w postaci piankowej lub gąbczastej, czyli z porami zamkniętymi lub otwartymi. W naszym artykule skoncentrujemy się na piankowym spienionym PCW, a konkretniej na płytach produkowanych z tego materiału. Co je charakteryzuje i wyróżnia?

Metody otrzymywania porowatego PWC

Na początku przyjrzyjmy się metodom otrzymywania porowatego PWC, by lepiej zrozumieć, jakie cechy wyróżniają ten materiał. Znanych jest kilka metod otrzymywania tego materiału, z których omówimy dwie najważniejsze – metodę ciśnieniową i bezciśnieniową. W obu przypadkach surowiec wyjściowy to kompozycja polichlorku winylu, zmiękczacza, stabilizatora, porofora (czyli środka spieniającego, substancji, która rozkładając się w podwyższonej temperaturze, wydziela gaz, np. azot) i dodatków, np. barwników. W metodzie ciśnieniowej ujednolicona masa wymienionych składników umieszczana jest w zamkniętej formie w prasie. Forma wypełniana jest w około 80% i podgrzewana. Następuje wtedy rozkład poroforu i żelowanie masy. Formę oziębiamy do temperatury otoczenia, a następnie ponownie ogrzewamy formę – tworzywo poddaje się wtedy ekspandowaniu. W metodzie bezciśnieniowej forma pozostaje otwarta, w związku z czym ekspandujemy tworzywo pod normalnym ciśnieniem z przebiegającym jednocześnie żelowaniem.

Właściwości spienionego PWC i charakterystyka płyt z tego tworzywa

Właściwości spienionego PWC zależą oczywiście od jego struktury i gęstości, a także zawartości zastosowanego plastyfikatora. Jak dowiadujemy się w firmie DiA z Katowic, która zajmuje się dystrybucją różnych produktów z tworzyw sztucznych, z bardzo podobnych surowców można otrzymać miękki spieniony PWC, który używany jest na przykład jako materiał tapicerski, jak i znacznie twardszy materiał wykorzystywany w reklamie, przemyśle, a nawet budownictwie. Płyty ze spienionego PWC, z których można wykonywać na przykład reklamowe szyldy, plansze, tablice informacyjne, dekoracje, czy zabudowy stoisk, to materiały stosunkowo lekkie i łatwe w obróbce. Można je ciąć gilotyną, czy giąć na gorąco, frezować i kleić, wykonywać w nich otwory przy pomocy wiertarki lub gwintownicy. Świetnie nadają się do aplikacji folii i zadruku. Płytom nie szkodzą warunki atmosferyczne, są odporne na wodę, mnóstwo środków chemicznych i nie są łatwopalne. Na koniec dodajmy, że wybierając materiały lub produkty ze spienionego PWC, warto sprawdzić, czy dystrybutor dysponuje odpowiednimi certyfikatami. Zawsze jest to dla nas gwarancja wysokiej jakości i bezpieczeństwa zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu