Domy szkieletowe, a zagrożenie pożarem, wiatrem i powodzią

Każdy dom, niezależnie od tego, w jakiej technologii został wybudowany, może być narażony na działanie ognia, wiatru czy wielkiej wody. Realnymi czynnikami, decydującymi o tym, w jaki sposób przetrwa on kontakt z napotkanym żywiołem, są jakość użytych do budowy materiałów oraz jakość wykonania. Niestety pośród inwestorów wciąż jeszcze krążą mity na temat domów szkieletowych. Czas, aby je obalić.

Kiedy zrodziły się mity na temat domów szkieletowych?

Negatywne opinie na temat domów szkieletowych zaczęły się pojawiać w naszym kraju wraz z pojawieniem się technologii drewnianego szkieletu.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, ekspert z firmy Ligar, która specjalizuje się w projektowaniu oraz budowie drewnianych domów szkieletowych:

Miało to miejsce na początku lat 90., kiedy to ceny drewna były niskie, a budowane z niego domy stały się realną konkurencją dla domów murowanych. O ile wtedy nie brakowało materiału, o tyle zdecydowane braki można było zauważyć w edukacji i doświadczeniu budowniczych. W ten sposób podczas wznoszenia wielu pierwszych domów w tej technologii, popełniono mnóstwo błędów, których konsekwencje niejednokrotnie były fatalne w skutkach. I tak zaczęły rodzić się mity o niesolidności domów szkieletowych, podczas gdy realnie brak solidności można było zarzucać jedynie ich wykonawcom.

Obecnie istnieje wiele profesjonalnych firm, które tworzą projekty domów szkieletowych, a następnie z powodzeniem je wznoszą. Kluczem do sukcesu, podobnie jak i w przypadku domów murowanych, jest profesjonalizm, odpowiednia wiedza i doświadczenie oraz wysokiej jakości materiały.

Czas, aby prawdziwe informacje i fakty zajęły miejsce mitów.

Zagrożenie pożarem

Odnotowano, że przyczyną większości pożarów w domach szkieletowych powodują błędy konstrukcyjne, popełniane podczas zakładania instalacji elektrycznej. Należy więc zachować szczególną ostrożność na tym etapie prac i bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad sprecyzowanych w Polskiej Normie PN-IEC 60364-5-51. Wówczas nie będzie ryzyka, że instalacja stanie się przyczyną pożaru. A odpowiednio zabezpieczone i zaizolowane ognioodpornymi materiałami drewno nie jest bowiem bardziej narażone na działanie ognia niż którykolwiek z innych, dostępnych materiałów budowlanych.

Ponadto warto wiedzieć, że domy szkieletowe budowane są z drewna impregnowanego przeciwogniowo albo z drewna czterostronnie struganego, które jest trudnozapalne. Sama konstrukcja zaś otulana jest niepalnym materiałem termoizolacyjnym, a ściany od wewnątrz zabudowywane są płytami gipsowo-kartonowymi, które również chronią przed ogniem.

Bezpieczeństwo domu szkieletowego w trakcie wichur

Domy szkieletowe, podobnie jak budynki, wznoszone przy zastosowaniu innych technologii, nie przetrwają tornada, które z prędkością ponad 500 km/h jest w stanie porwać i zniszczyć dosłownie wszystko, co napotka na swojej drodze. Jednakże w naszym klimacie takie tornada nie występują.

Istotny dla nas jest fakt, że domy szkieletowe świetnie radzą sobie z wiatrami, wiejącymi z prędkością równą do 100 km/h. Z takimi wiatrami możemy bowiem spotkać się w naszej szerokości geograficznej. Duża wytrzymałość domów szkieletowych na silne porywy wiatru, związana jest bezpośrednio z elastycznością ich drewnianej konstrukcji. Dzięki niej odbierają część siły podmuchom, a co za tym idzie – częściowo je amortyzują.

W przypadku zagrożenia wichurą, podobnie jak i w przypadku pożaru, ogromne znaczenie ma odpowiednio wykonana konstrukcja domu. Aby dom szkieletowy przetrwał kontakt z żywiołem, musi być mocno i solidnie przymocowany do swoich fundamentów, a jego dach odpowiednio zabezpieczony. A zatem nie ma mowy o absolutnie żadnej „oszczędności” w trakcie budowy. Profesjonalne firmy budowlane stosują śruby oraz łączniki zespalające w odpowiedniej jakości oraz ilości.

Zagrożenie domu szkieletowego powodzią

W sytuacji katastrofy, jaką jest powódź, domy wznoszone w technologii szkieletowej stanowią bardziej bezpieczne rozwiązanie. Jak to wygląda w praktyce? Otóż właściwości konstrukcji szkieletowych sprawiają, że w trakcie uderzenia wielkiej masy wody taki budynek może zostać porwany w całości, co znacznie zwiększa szanse na pomyślną ewakuację jego mieszkańców. Dom murowany zaś najczęściej się zawala, wówczas akcje ratunkowe są znacznie utrudnione lub po prostu niemożliwe.

Ponadto konstrukcja domu szkieletowego daje się skutecznie osuszyć pod warunkiem, że została wykonana z wysokiej jakości materiałów, a dom nie stał długo pod wodą.

Jakie wnioski się nasuwają? Po pierwsze opinie na temat niesolidności technologii szkieletowej są nieprawdziwe, po drugie drewniane domy, podobnie jak budynki, wznoszone z innych materiałów, nie są w 100 % wolne od zagrożeń ze strony żywiołów naturalnych. To zaś, co zapewnia im najwyższy stopień bezpieczeństwa, to fachowy projekt, a potem solidne jego realizacja. Dlatego też decydując się na budowę domu szkieletowego należy powierzyć to zadanie w ręce doświadczonych i sprawdzonych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu