Elewacja wizytówką domu. Jak zadbać o jej wykończenie?

Budowa, remont czy konserwacja domu to zawsze poważna inwestycja, w szczególności, jeśli zajmujemy się elewacją. Zależy nam, aby w domu mieszkało się komfortowo, a sam budynek prezentował się efektownie. Z tego powodu tak istotne znaczenie ma odpowiedni wybór i profesjonalne położenie wysokiej jakości materiałów elewacyjnych, a także ich odpowiednia pielęgnacja. Jak zadbać o wykończenie domu?

Najpopularniejsze materiały elewacyjne

Rola elewacji w naszych domach jest nie do przecenienia – to ozdoba i wizytówka budynku, pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę przechodnie i goście. To również istotny element zabezpieczenia i ocieplenia budynku. Nic więc dziwnego, że zależy nam, by elewacja była z jednej strony efektowna, a z drugiej trwała i funkcjonalna. Jakie wyróżniamy najchętniej wybierane rodzaje materiałów elewacyjnych i czym się one charakteryzują?

  • Tynki elewacyjne i farby fasadowe – to tradycyjny, jeden z najbardziej uniwersalnych i popularnych sposobów wykończenia budynku. Do zalet tynków należy ich atrakcyjna cena, a także ogrom możliwości aranżacyjnych. Na rynku znajdziemy różne rodzaje tynków, w tym m. in. akrylowe, silikonowe i mineralne, a także ozdobne, np. z uziarnieniem.
  • Okładziny drewniane – drewno to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów do wykończenia elewacji. Jest to surowiec powszechnie dostępny i uniwersalny, a poza tym posiada dobre właściwości izolacyjne. Okładziny drewniane są też cenione ze względu na swoje walory estetyczne.
  • Płyty fasadowe – coraz większą popularność zyskują płyty elewacyjne wykonywane z różnego rodzaju materiałów, takich jak beton, klinkier czy kamień naturalny. Stanowią oryginalną ozdobę domu, są trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.
  • Elewacje z cegły – dużą popularnością cieszą się ostatnio elewacje wykonywane z cegły klinkierowej. Do zalet tego materiału należy wysoka wytrzymałość, a dzięki temu trwałość. W tym celu wykorzystuje się również cegły licówki, a także silikatowe.

Jak dbać o elewację?

Dobrej jakości elewacja to nie tylko wybór wysokiej klasy materiałów, ale również odpowiednia ich pielęgnacja. Zadbana elewacja sprawi, że dom będzie się dobrze prezentował przez długie lata, wyeliminowane zostaną również ewentualne mostki cieplne spowodowane uszkodzeniami, przez co ograniczymy potrzebę remontu budynku. W jaki sposób dbać o elewację?

Wiele zależy tu od wybranego materiału. – Mówi przedstawiciel sieci ARGO Salony Pięknych Wnętrz, której specjalnością jest sprzedaż materiałów wykończeniowych. – Dobrym rozwiązaniem są preparaty konserwujące, takie jak lakierobejce, impregnaty czy środki antybakteryjne. Dzięki temu zabezpieczymy materiały elewacyjne przed brudem, działaniem wilgoci, a także czynników mikrobiologicznych, np. grzybów.

Odpowiednio dobrana i zabezpieczona elewacja to gwarancja efektownego wyglądu zewnętrznego budynku, jak również komfortowych warunków panujących wewnątrz domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu