elewacja kasetonowa

Elewacje kasetonowe jako alternatywa dla tradycyjnych tynków

Nowoczesna aranżacja przestrzeni publicznej obejmuje duże zróżnicowanie wykorzystywanych technologii, zwłaszcza biorąc pod uwagę wzornictwo i kolorystykę stosowanych materiałów budowlanych. Coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnych produktów na rzecz bardziej innnowacyjnych, a zarazem efektownych i trwałych rozwiązań. Za przykład mogą tu posłużyć współczesne elewacje wykonywane z kasetonów.

Czym charakteryzują się elewacje kasetonowe?

Do niedawna najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do wykończenia elewacji był tynk. I chociaż daje on dużo możliwości aranżacyjnych, np. jak chodzi o wybór kolorystyki, to efekt wizualny, jak i trwałość takiego pokrycia często pozostawiały wiele do życzenia, nie mówiąc o czasochłonnym i kosztownym jego położeniu. Rozwój technologii i trendów w dziedzinie aranżacji tkanki miejskiej sprawił, że na rynku zaczęły pojawiać się alternatywne rozwiązania i nowoczesne materiały budowlane, czego przykładem są elewacje kasetonowe. Zbudowane są one z kasetonów wykonywanych ze stali. Wysokiej jakości materiał sprawia, że tak wykonana elewacja jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie czynników atmosferycznych. Poszczególne kasetony łączy się różnymi technikami. Niezwykle estetyczny efekt zapewnia zastosowanie łączenia na zamek prosty lub skośny z mocowaniem ukrytym, co oferuje np. gdańska firma Largo Hale. Zamaskowany sposób montażu sprawia, że całość prezentuje się efektownie i harmojnijnie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że do wyboru jest bogaty wachlarz dostępnych wersji kolorystycznych kasetonów.

Zalety kasetonów na elewacji

Jak już wspomniano, stalowe elewacje kasetonowe są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu skutecznie chronią konstrukcję budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Montaż takiej elewacji możliwy jest w przypadku zarówno obiektów murowanych, jak i np. betonowych. Duży wybór wzornictwa i kolorystyki sprawia, że kasetony doskonale łączą się z innymi materiałami wykończeniowymi i pasują do elewacji betonowych, szklanych, a nawet wykonanych z drewna. Dzięki temu można uzyskać interesując efekt wykończenia zarówno budynków prywatnych, jak i w przypadku siedzib firm, biurowców, lokali usługowych oraz obiektów handlowych, np. pawilonów. Trzeba przy tym zaznaczyć, że kasetony mogą zostać zamontowane zarówno na nowo wybudowanym, jak i starszym budynku, np. przy okazji jego termomodernizacji. Dużym atutem elewacji kasetonowych w porównaniu do tradycyjnych tynków jest atrakcyjna cena kasetonów, odnosząca się zarówno do samego materiału, jak i do jego montażu, który jest nieskomplikowany i mniej czasochłonny. Jeśli chodzi o koszty i związane z tym korzyści, to nie bez znaczenia jest także fakt, iż elewacja kasetonowa jest szczelna i znakomicie zabezpiecza budynek przed wpływem czynników atmosferycznych, a do tego nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Podsumowując – kasetony to niedrogi, funkcjonalny i estetyczny wybór na elewację.

Regulamin korzystania z serwisu