konstrukcje-stalowe---elementy-zabezpieczajace

Konstrukcje stalowe – elementy zabezpieczające

Stal to jeden z powszechnie wykorzystywanych materiałów. Trwała, odporna na działanie szkodliwych czynników i dająca niemal nieograniczone możliwości projektowe, znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Ze stali tworzy się różnorodne konstrukcje, w tym elementy zabezpieczające pełniące ważną funkcję ochronną m. in. w zakładach przemysłowych czy na magazynach. Jakie wyróżniamy rodzaje tego typu konstrukcji i czym się one charakteryzują?

Balustrady

Balustrady to nieodzowny element montowany w różnego rodzaju konstrukcjach znajdujących się na znacznych wysokościach, np. balkonach, schodach, podestach czy tarasach. Balustrada pełni przede wszystkim funkcję zabezpieczającą, chroniąc użytkowników przed upadkiem z wysokości. Z tego powodu powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału – wytrzymałego, mocnego i sztywnego. Dlatego też balustrady wykonuje się najczęściej ze stali, która jest ceniona ze względu na swoje walory użytkowe. Doskonale sprawdza się we wnętrzach, jak i na zewnątrz, gdzie jest odporna na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, w tym wilgoci i zmiennych temperatur. Nie bez znaczenia są również walory estetyczne balustrad stalowych, które montowane są zarówno w halach produkcyjnych i przemysłowych oraz na magazynach, jak również w budynkach mieszkalnych i obiektach biurowych.

Inne

Konstrukcje stalowe o funkcji zabezpieczającej to istotny element wyposażenia różnego rodzaju zakładów pracy w szeroko pojętym przemyśle. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko upadku, np. ze znacznej wysokości, stosuje się specjalne rozwiązania, takie jak wspomniane wcześniej balustrady stalowe. Firmy zajmujące się montażem oraz demontażem tego typu konstrukcji stalowych, w czym specjalizuje się np. przedsiębiorstwo Wenmont Sp z o.o., oferują przy tym instalację różnych elementów zabezpieczających. Do podstawowych rozwiązań tego typu należą m. in.:

  • Schody – to niezastąpiony element pozwalający na tworzenie ciągów komunikacyjnych i bezpieczne poruszanie się pomiędzy poziomami znajdującymi się na różnych wysokościach. Schody stalowe to solidne i trwałe konstrukcje, które można dodatkowo zabezpieczyć przy pomocy balustrad.
  • Maty przeciwupadkowe – dzięki montażowi mat zabezpieczających przed upadkiem można znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy, czego wymagają przepisy BHP.

Do innych elementów zabezpieczających należą m. in. rozbudowane systemy  przeciwupadkowe, bariery i ogrodzenia zabezpieczające, podesty, platformy, drabiny. Tego typu konstrukcje stalowe chronią przed upadkiem i pozwalają na tworzenie ciągów komunikacyjnych, stanowiąc nieodzowny element w wielu miejscach pracy w szeroko rozumianym przemyśle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu