materac

Materac lateksowy czy piankowy – czym się różnią i komu są dedykowane?

Wygodny materac to warunek relaksującego i zdrowego snu. Żeby dobrze wypełniał swoją funkcję, powinien być idealnie dopasowany do użytkownika. Wiele osób zastanawiających się nad wyborem materaca waha się między modelem wykonanym z pianki a materacem lateksowym. Każdy z nich ma jednak nieco inną charakterystykę wynikającą ze specyfiki materiału, z którego jest zrobiony.

Wybór materaca a komfort snu

Sen to czas wypoczynku, podczas którego nasz organizm regeneruje się i gromadzi energię na kolejny dzień. Podczas snu dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśni, odpoczywają nieobciążone stawy i ścięgna, z mniejszą intensywnością pracuje też układ krążenia. Odpowiednio długi i spokojny sen jest ważny także dla zdolności intelektualnych. W tym czasie ma miejsce porządkowanie wspomnień z mijającego dnia, opada też poziom napięcia emocjonalnego. Dobry sen sprawia, że budzimy się gotowi do działania i podejmowania nowych wyzwań.

Komfort snu zależy w dużej mierze od stworzenia właściwych warunków do nocnego odpoczynku. Ważne jest nie tylko zadbanie o ciszę, optymalną temperaturę, wilgotność powietrza i ilość tlenu pomieszczeniu oraz jego zaciemnienie, lecz również o prawidłową pozycję ciała. Warunkiem pełnego relaksu i odprężenia jest dobre podparcie całej sylwetki oraz możliwość takiego ułożenia się, by kręgosłup nie był nienaturalnie wygięty i przeciążony. Do tego, żeby się dobrze wyspać potrzebny więc jest odpowiednio dobrany materac – wyjaśnia przedstawiciel firmy Meble K&D, która zajmuje się wytwarzaniem komfortowych mebli do domów i mieszkań.

Rolą materaca jest zapewnienie dobrego wsparcia na całej powierzchni ciała. Powinien on być na tyle elastyczny, by uginać się w miejscach bardziej obciążonych, a jednocześnie na tyle twardy, żeby kręgosłup osoby, która się na nim położy, zachowywał naturalną fizjologicznie pozycję. Brak nacisków i odpowiednie podparcie ciała gwarantuje uniknięcie napięcia mięśni, rozluźnienie ścięgien oraz dobry przepływ krwi. Materac musi również gwarantować przepływ powietrza oraz odprowadzanie wilgoci. Ułatwia to utrzymanie właściwej temperatury ciała i zapobiega jego przegrzewaniu się.

Właściwości materaca zależą w przeważającej mierze od dwóch czynników – materiału, z którego jest on wykonany oraz jego budowy. Obie cechy są dość ściśle ze sobą powiązane, ponieważ każdy rodzaj materiału wymaga nieco innej konstrukcji. Tradycyjne materace zapewniały elastyczność i odpowiednią amortyzację dzięki zastosowaniu metalowych sprężyn oraz właściwie dobranych wypełnień. Powstanie nowych materiałów oraz ulepszanie metod produkcji i przetwarzania znanych od dawna substancji naturalnych sprawiło, że coraz doskonalsze, a zarazem bardziej popularne stały się materace lateksowe i piankowe.

Czym wyróżniają się materace lateksowe?

Materace lateksowe są bardzo elastyczne. Ich powierzchnia zapewnia dobre wsparcie ciała, a zarazem jest bardzo sprężysta. Materac z lateksu ugina się pod obciążeniem proporcjonalnie do masy ciała leżącej na nim osoby. Dzięki możliwości produkcji lateksu o różnej podatności na odkształcenia materace nadają się zarówno dla osób o potężniejszej budowie, jak i drobniejszych.

Dobre właściwości materacy lateksowych wynikają w dużym stopniu ze struktury samego materiału. Są produkowane z mleczka kauczukowego, które jest naturalną żywicą pozyskiwaną ze specjalnie dobranych gatunków drzew. Do mleczka dodaje się substancje zagęszczające oraz ułatwiające koagulację, a niekiedy również pewną ilość kauczuku syntetycznego. W procesie wytwarzania materacy lateksowych mieszanka jest poddawana procesom, które sprawiają, że jej struktura staje się porowata, co wzmacnia jej elastyczność, ale przede wszystkim umożliwia przepuszczanie powietrza.

Wielką zaletą materacy lateksowych jest ich duża wytrzymałość. Lateks, również ze względu na swoją elastyczność, nie ulega zbyt łatwo uszkodzeniom mechanicznym, a także przez długi czas zachowuje charakterystyczną dla siebie sprężystość. Materac z lateksu nie będzie więc ulegał szybkiemu zużyciu i posłuży użytkownikowi przez wiele lat.

Materace lateksowe zapewniają dobre podparcie podczas snu i nie powodują podrażnień, a w wielu przypadkach są zalecane osobom ze skłonnością do alergii. Ze względu na to, że materace lateksowe nie gromadzą kurzu ani zanieczyszczeń są znakomite dla osób uczulonych na roztocza. Lateks ma również właściwości antygrzybiczne, co zwiększa bezpieczeństwo użytkownika i sprawia, że materace z tego materiału są chętnie wybierane do dziecięcych łóżeczek. Materac lateksowy może też sprawdzić się w przypadku osób, które ze względu na różne dolegliwości wiele czasu spędzają w łóżku. Ze względu na dobrą sprężystość są one również świetnym rozwiązaniem dla osób o wyższej niż przeciętna masie ciała.

Jaka jest specyfika materacy piankowych?

Materace piankowe wyróżniają się tym, że bardzo dobrze dostosowują się do kształtu ciała. Pianki wysokoplastyczne i termiczne są w stanie uginać się bardzo szybko nie tylko pod wpływem ciężaru, ale również ciepła emitowanego przez ciało leżącej na nich osoby. Jest to możliwe dzięki temu, że elastyczność pianek zwiększa się, gdy mają one kontakt z podwyższoną w stosunku do otoczenia temperaturą.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech materacy piankowych jest to, że oferują one użytkownikowi bardzo wysoki komfort snu. Ich powierzchnia uginając się i dostosowując do kształtu ciała, jednocześnie sprawia, że ciężar osoby leżącej na materacu rozkłada się bardzo równomiernie. Oznacza to, że ciało naciska na materac piankowy większą powierzchnią, dlatego każdy jego punkt jest o wiele mniej obciążony niż w przypadku innych materacy.

Pianka, z której produkowane są materace, powstaje w specjalnym procesie, podczas którego dochodzi do wytworzenia porowatej struktury, składającej się z wielu drobnych i regularnie rozmieszczonych pęcherzyków. Umożliwiają one dobry przepływ powietrza, a także łatwe odprowadzanie wilgoci. Dzięki temu materace piankowe są bardzo przewiewne i są dobrą ochroną przed przegrzewaniem.

Materace piankowe są produkowane z materiałów różniących się gęstością, a zarazem twardością. Można je dobrać do różnej masy ciała, a ich dodatkową zaletą jest to, że reagują na obciążenie bardzo precyzyjnie. Ich odkształcenia nie przenoszą się na całą powierzchnię,  co sprawia, że dobrze nadają się do łóżek podwójnych.

Wybór materaca nie jest łatwy, ponieważ musi on być ściśle dopasowany do użytkownika. Warto pamiętać o tym, że nawet między materacami wykonanymi z tego samego materiału mogą występować spore różnice wynikające z ich konstrukcji. Wiele materacy lateksowych i piankowych ma strefy o różnej twardości i elastyczności, a także rozmaicie rozmieszczone kanały wentylacyjne. Bardzo często producenci oferują także materace dwustronne, które mają różne stopnie twardości.

Regulamin korzystania z serwisu