Obrzeża i podjazdy gumowe. Zastosowanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czemu służy krawężnik? Element ten nie tylko oddziela chodnik od jezdni, ale zapobiega też przesuwaniu się płyt pod ciężarem poruszających się po nim osób i regularnie podmywanych wodą opadową. Również bezpieczne nawierzchnie na placach zabaw wymagają stosowania obrzeży, które wyznaczają przestrzeń do zabawy i zabezpieczają podłoże.

Stosowanie betonowych krawężników wokół obszarów wykończonych nawierzchnią elastyczną w oczywisty sposób niweczyłoby główną ideę ich stosowania, czyli którą jest bezpieczeństwo. Właśnie dlatego do wydzielenia obszaru placu zabaw na podwórku szkolnym czy w parku stosuje się obrzeża gumowe.

Obrzeża gumowe dla bezpiecznych nawierzchni

Obrzeża syntetyczne dla nawierzchni bezpiecznych wykonywane są z tych samych materiałów co płyty lub wylewana na placu mieszanka. Oznacza to, że charakteryzują się takimi samymi właściwościami i muszą spełniać identyczne normy unijne – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Flexizone.

Dla pełnego bezpieczeństwa całego obszaru placu zabaw, łącznie z jego granicami, konieczne jest właściwe przygotowanie obrzeży. Samo wykorzystanie elastycznego materiału nie jest w tym przypadku wystarczające. Szczególnie wtedy, gdy gumowe obrzeże wystaje nieco ponad nawierzchnię, istotne jest takie uformowanie jego krawędzi, by nie stanowiły zagrożenia w razie upadku.

Sam montaż gumowych krawężników jest bardzo łatwy, zaś elastyczność materiału sprawia, że obrzeża bez trudu można dopasować również do obszarów o nieregularnych kształtach.

Podjazdy dla bezpiecznych nawierzchni

Bezpieczne nawierzchnie wykorzystywane są nie tylko na placach zabaw, ale też np. w ośrodkach leczniczych i opiekuńczych. Stosowanie elastycznego podłoża w tych miejscach ma szczególne znaczenie dla osób o ograniczonej mobilności, które nie zawsze mają możliwość sprawnego pokonania krawężnika.

Gumowe podjazdy mają za zadanie ułatwić wszystkim wejście na teren wykończony bezpieczną nawierzchnią. Podjazd o niewielkim nachyleniu jest udogodnieniem dla osób poruszających się na wózkach czy z wykorzystaniem innego sprzętu medycznego (kule, balkoniki), a także opiekunów dzieci wciąż korzystających z wózeczków.

Tak samo jak gumowe obrzeża, również podjazdy produkowane są z tworzyw syntetycznych: granulatu SBR i EPDM. Akcesoria te dostępne są w różnych grubościach i wysokościach, co pozwala na dopasowanie ich do wymagań konkretnego miejsca. Podobnie jak przy zakupie płyt czy gumowej kostki, klienci mają również możliwość wyboru dowolnej barwy obrzeży i podjazdów, dzięki czemu gotowa nawierzchnia będzie nie tylko bezpieczna, ale też atrakcyjna wizualnie.

Regulamin korzystania z serwisu