Płyty i arkusze elastyczne. Charakterystyka

Płyty i arkusze od lat cieszą się niesłabnącą popularnością pośród materiałów elastycznych. Wyróżniają się one wieloma zaletami i zapewniają szeroką gamę rozwiązań. Z powodzeniem mogą być bowiem wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i w domach prywatnych. Czym dokładnie są płyty i arkusze elastyczne i jakie jest ich praktyczne zastosowanie?

Czym są płyty i arkusze elastyczne?

Płyty i arkusze elastyczne produkowane są z silikonów oraz mieszanek gumowych. W zależności od materiału wykonania, posiadają one różne cechy. Z uwagi na proces, w jakim powstają, istnieje możliwość indywidualnego dobrania składników mieszanki materiałów oraz stworzenie takiej płyty czy arkusza, które będą odpowiadały na potrzeby klienta. Różne sposoby wykorzystywania płyt i arkuszy elastycznych wymagają bowiem od nich różnych właściwości.

Płyty i arkusze elastyczne – zastosowanie

Jak już wyżej wspominaliśmy, płyty i arkusze znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej jednak wykorzystywane są:

  • Do tworzenia podłóg

Z płyt i arkuszy elastycznych powstaje powszechnie znane domowe linoleum, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz łatwością w utrzymaniu czystości. Ponadto płyty i arkusze elastyczne, które charakteryzują się dłuższą żywotnością oraz większą odpornością na różne substancje chemiczne, stanowią doskonały materiał na podłogi specjalistyczne. Płyty i arkusze elastyczne są antypoślizgowe, stąd podłogi specjalistyczne wykorzystywane mogą być również jako posadzki w halach produkcyjnych czy pomieszczeniach magazynowych. Sprawdzą się świetnie także w różnego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych takich jak np. chlewnie, stajnie czy obory.

  • Do produkcji dywanów i wykładzin dywanowych

Tutaj płyty i arkusze elastyczne stosowane są w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkownikom. Antypoślizgowe płyty i arkusze zapewniają stabilność i likwidują ryzyko pośliźnięcia się na podłodze, pokrytej dywanem czy wykładziną.

  • Do produkcji mat antywibracyjnych i antypoślizgowych

Maty antywibracyjne zaś stosowane są jako podkładki pod urządzenia, które generują drgania. Maty skutecznie je amortyzują, a także wyciszają ich pracę, gdyż dzięki elastycznym podkładkom nie uderzają one bezpośrednio o podłoże.

Maty antypoślizgowe zaś skutecznie zabezpieczają np. towar, przewożony w samochodach dostawczych.

  • Do wykonywania różnego rodzaju kurtyn i kołnierzy zabezpieczających,
  • Do produkcji wycieraczek oraz dywaników samochodowych.

Metody obróbki płyt i arkuszy elastycznych

A jak powstają te wszystkie wyżej wymienione przedmioty?

Zapytaliśmy o to naszego rozmówcę, eksperta z firmy Larkis, która specjalizuje się w produkcji artykułów silikonowych i gumowych:

Najczęściej wykorzystywanymi metodami do obróbki płyt i arkuszy elastycznych są metody wycinania wodą oraz laserem. Przy użyciu zarówno wycinarki wodnej, jak i laserowej możemy bowiem uzyskać dowolne kształty, nawet te najbardziej nietypowe. Można także swobodnie docinać i przycinać te elastyczne materiały tak, aby przyjęły pożądany przez nas rozmiar. 

Różnego rodzaju maty, podkładki czy inne elementy można także zakupić bezpośrednio u producentów płyt i arkuszy elastycznych. Wielu z nich oferuje bowiem także i gotowe produkty z płyt czy arkuszy bez konieczności ich przetwarzania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu