Podbudowa pod kostkę brukową krok po kroku

Chodniki, ścieżki ogrodowe i tarasy, podjazdy, ale też place towarowe oraz parkingi dla samochodów ciężarowych… to tylko niektóre z miejsc, w których możemy spotkać kostkę brukową. Nawierzchnie z kostki są nie tylko bardzo eleganckie, ale też funkcjonalne, a przede wszystkim trwałe. Oczywiście te, które wykonano zgodnie ze sztuką budowlaną. Kluczową kwestią jest odpowiednie przygotowania podbudowy.

Bruk – nawierzchnia na lata

Wykonanie brukowanej nawierzchni jest droższe i bardziej czasochłonne od wylania betonu czy asfaltu. Jak to zwykle bywa, cena jest adekwatna do jakości. Dobrze położona kostka jest znacznie odporniejsza na obciążenia i oddziaływanie czynników atmosferycznych. Nawierzchnia z kostki nie pęka, nie kruszy się, nie tworzą się na niej koleiny, a w przypadku uszkodzenia fragmentu nawierzchni naprawa jest prosta i szybka – wystarczy wymiana pojedynczych elementów. Prawidłowo ułożona kostka brukowa może służyć przez wiele lat, nawet w bardzo trudnych warunkach.

Na trwałość nawierzchni z kostki brukowej wpływa jakość materiału oraz podbudowy. Nawet najlepsza, kamienna kostka szybko „rozejdzie się” pod wpływem opadów deszczu lub obciążenia, jeśli inwestor poskąpi na przygotowaniu podłoża – ostrzega nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Kaniuk, które od ponad ćwierć wieku działa w branży budownictwa drogowego.

Wykonujemy podbudowę pod nawierzchnię z kostki

Prace w terenie zaczynamy od wytyczenia granic układanej nawierzchni zgodnie z projektem. Trzeba przy tym uwzględnić wysokość podbudowy i spadki. Następnie przechodzimy do korytowania i profilowania: wybieramy humus i ziemię na głębokość dopasowaną do potrzeb danego projektu; na tym etapie potrzebny jest już ciężki sprzęt – koparka, ewentualnie spychacz. Ponieważ podłoże musi być jednorodne, ubijamy je za pomocą specjalnych maszyn: zagęszczarek lub walców.

Na równym, jednolitym podłożu można układać kolejne warstwy podbudowy. To, jakich materiałów użyjemy, zależy od właściwości gruntu na danej działce. Na mało przepuszczalnym podłożu konieczne jest wysypanie warstwy filtracyjnej z piasku; bez niej woda opadowa będzie podmywała kostkę. Na lżejszej, lepiej przepuszczalnej glebie niekiedy można od razu układać podbudowę z kruszywa (np. kruszywo łamane, żwir, kliniec). Na warstwę kruszywa wysypujemy jeszcze podsypkę piaskową – bezpośrednio na niej będzie układana kostka. Każdą warstwę przed położeniem kolejnej należy dokładnie zagęścić.

Czy warto podejmować się samodzielnego wykonania podbudowy? Zdecydowanie nie. Chociaż wynajęcie koparki jest opcją tańszą niż zaangażowanie całej ekipy fachowców, w dłuższej perspektywie na pewno się nie opłaca. Korzystając ze wsparcia pracowników doświadczonych w robotach ziemnych, zyskujesz pewność, że wszystkie etapy prac będą wykonane poprawnie, a nawierzchnia będzie idealnie równa przez długi czas.

Regulamin korzystania z serwisu